Zamknij
REKLAMA

Jak zdobyć doświadczenie przed pierwszą pracą

13:58, 20.07.2018 | .

Dziś na większości stanowisk pracodawcy już na starcie wymagają od pracownika posiadania praktycznych umiejętności z danej dziedziny działalności ludzkiej. Jak mówią złośliwi, zanim podejmie się pierwszą pracę, nie wystarczy już mieć tylko ukończonych studiów, w dodatku najlepiej na kilku fakultetach, lecz w wieku dwudziestu pięciu lat należy posiadać minimum kilkanaście lat doświadczenia. Żarty żartami, w tego typu stwierdzeniach jest jednak ziarno prawdy. Co więc zrobić, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, a jednocześnie nie dać się zwariować?

- Studia o profilu praktycznym

W dzisiejszych czasach coraz mniej studiów stawia tylko na suchą teorię. Po bliższym zapoznaniu się z ofertą danych wydziałów można zorientować się, że nawet na najbardziej klasycznych studiach jak choćby filologia polska są kursy, np. z redakcji i korekty tekstu, które uczą praktycznych umiejętności. W projektowaniu własnej kariery warto już przed wyborem danego kierunku dowiedzieć się, jaka jest w nim proporcja modułów specjalistycznych oraz technicznych względem ogólnych i kształcących tzw. kompetencje miękkie, by potem lepiej umieć wykorzystać nabytą wiedzę na rynku pracy.

- Wolontariat

Tego typu działalności nigdy za wiele. Wszelakie firmy i instytucje o danych profilach działalności z otwartymi rękami przyjmują nowych wolontariuszy, więc z dostaniem się na tego typu stanowiska, a zarazem ze zdobyciem konkretnego, branżowego doświadczenia nie powinno być problemu. Tak naprawdę przygodę z wolontariatem najlepiej rozpoczynać już w liceum, a na pewno na pierwszych latach studiów – nawet gdy nie ma się jeszcze wyklarowanego spojrzenia na charakter swojej przyszłej kariery. Tym bardziej, że nigdy nie wiemy, jaka wiedza - czy to teoretyczna, czy praktyczna - może być nam pomocna w przyszłym życiu zawodowym.

- Praktyki i staże

Co prawda nie zarobimy w nich 4600 netto, jednak przy minimalnej dozie szczęścia, jeśli dany pracodawca i zespół pracowniczy potrafi wydobyć i wykorzystać nasz potencjał, na pewno nauczymy się przydatnych na rynku pracy umiejętności. Na studiach praktyki są obowiązkowe, nie dostaniemy tytułu w ramach danego kierunku, jeżeli ich nie odbędziemy. Jednak często sami przyzwalamy sobie na to, by nie wykorzystać tego czasu tak, aby nie był stracony. Warto zrobić porządny research, zanim udamy się w jakieś miejsce na praktyki czy staż: są firmy lepsze i gorsze pod tym względem.

- Aktywność własna

Chodzi o zdobywanie praktycznej wiedzy we własnym zakresie, a dziś dzięki powszechnemu dostępowi do specjalistycznych kursów, choćby w Internecie, jest to względnie proste zadanie. Często w różnych branżach wymaga się obsługi najnowszych programów, czy to do edycji zdjęć lub filmów, czy obróbki tekstu, a tego często na studiach nie uczą. Tutaj możemy uprzedzić o krok nieco mniej zorientowanych absolwentów uczelni i odpowiednie kompetencje zdobyć na własną rękę. Nie mówiąc już o tym, kiedy pasjonujemy się daną dziedziną i pogłębianie wiedzy na jej temat to dla nas czysta przyjemność.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA