Zamknij
,
Choroby naczyniowe to wiodąca przyczyna zgonów nie tylko w USA, ale w ogóle na świecie – przypominają naukowcy z Johns Hopkins University.
,
Dlatego osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe powinny szczególnie dbać o siebie w gorące dni – odpowiednio się nawadniać, regularnie mierzyć ciśnienie i schładzać organizm.
,
5 lipca wejdzie w życie nowelizacja tzw. ustawy tytoniowej, czyli ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Obowiązująca ustawa tytoniowa mówi o zakazie udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18. Nowelizacja doprecyzowała, że papierosami elektronicznymi są także te, które nie zawierają nikotyny.
,
Jak ustalili naukowcy z Queen Mary University of London, kofeina - najpopularniejszy związek neuroaktywny na świecie - może robić znacznie więcej niż tylko poprawiać koncentrację; może spowalniać procesy starzenia się komórek. Badanie, które doprowadziło ich do takiego wniosku, przeprowadzili na drożdżach rozszczepialnych (fission yeast) - jednokomórkowym organizmie, który bardzo dobrze odwzorowuje podstawowe procesy zachodzące w ludzkich komórkach.
,
Ten Zakład Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przygotował raport "Społeczny obraz otyłości" prezentujący postawy społeczne wobec choroby otyłościowej. Dokument ten powstał – jak wyjaśnił jego współautor prof. Mateusz Jankowski - w odpowiedzi na niebezpieczny trend: od 1990 r. odsetek dorosłych żyjących z chorobą otyłościową wzrósł dwukrotnie, a odsetek nastolatków z otyłością zwiększył się czterokrotnie.
,
Jabłka to coś więcej niż zwykłe owoce: to smak dzieciństwa, chrupiąca przekąska, wspomnienie lata spędzanego na wsi, szarlotka u babci, zapach suszonych plasterków na kaloryferze. Dziś ten dobrze znany owoc przeżywa swój renesans, stając się źródłem inspiracji w kuchni i codziennym sprzymierzeńcem zdrowia.
,
Rak ten jest jednym z bardziej podstępnych nowotworów. Często rozwija się skrycie, bezobjawowo, co znacząco utrudnia jego wykrycie - przypomnieli w informacji prasowej przesłanej PAP specjaliści w dziedzinie onkologii, urologii i radioterapii zrzeszeni w stowarzyszeniu Polska Grupa Raka Nerki.
,
Naukowcy z Facultad de Medicina de Botucatu Universidade Estadual Paulista "Júlio de Mesquita Filho" w Sao Paulo w Brazylii doszli do takich wniosków po przebadaniu 80 kobiet z rakiem piersi, po 45. roku życia. Zakwalifikowano je do tzw. chemioterapii neoadjuwantowej, która polega na podawaniu leków cytotoksycznych przed operacją wycięcia guza, co ma zwiększyć skuteczność leczenia.
,
Fotorelacja: 40-lecie Zawierciańskiego Stowarzyszenia Trzeźwościowego PRZYSTAŃ
,
Czwartkowa konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia była poświęcona projektowi nowej listy leków refundowanych. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca br r.
,
Centrum e-Zdrowia poinformowało w poniedziałek rano o problemach z płynnością działania systemu e-zdrowie.
,
W trwającym 12 tygodni badaniu naukowców z Illinois Institute of Technology (USA) wzięły udział 72 osoby ze stanem przedcukrzycowym. Uczestnikom, prowadzącym normalny codzienny tryb życia, losowo przydzielono jedzenie 1 szklanki czarnej fasoli, ciecierzycy lub ryżu (grupa kontrolna) przez 12 tygodni. Próbki krwi pobrano na początku, po 6 i po 12 tygodniach w celu śledzenia poziomu cholesterolu, stanów zapalnych i cukru we krwi, a testy tolerancji glukozy przeprowadzono na początku i na końcu badania.
,
Przejście z opalania węglem na wytwarzany z węgla gaz miejski było na początku XX wieku wielkim przełomem nie tylko w życiu gospodyń domowych. Węgiel i produkty jego spalania brudziły, dochodziło do zaczadzeń, a piece czy żelazka węglowe były kłopotliwe w obsłudze. Gazownicy organizowali pokazy gotowania na gazie, przeloty napełnionych gazem balonów i inne działania marketingowe. Pojawiały się hasła promocyjne w rodzaju „Oświetlajcie gazem”, „Gotujcie na gazie” czy „Gaz to jedynie kulturalne paliwo”.
,
GUS w czwartek podsumował stan ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w 2024 r. W 2024 r. prowadziło ją 27 265 podmiotów ambulatoryjnej opieki zdrowotnej – w tym 24 225 przychodni, 532 praktyki lekarskie i 2508 praktyk stomatologicznych świadczących usługi ze środków publicznych.
,
Działalność portalu zainaugurowano podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Onkologii Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie.

OSTATNIE KOMENTARZE