Zamknij
REKLAMA

Jak przetrwać czas po utracie pracy

14:02, 20.07.2018 | .

W dzisiejszym, dynamicznie modernizującym się świecie miejsce zatrudnienia to rzecz bardzo niepewna. Nie znamy dnia ani godziny, kiedy może się okazać, że czeka nas zmiana pracy. Warto więc mieć w zanadrzu kilka sposobów na to, aby poradzić sobie w okresie tymczasowego braku zajęcia.

1. Szukanie innego stanowiska

To dość oczywisty trop, a zarazem naturalna rzecz, że chcemy jak najszybciej znaleźć coś dla siebie w gąszczu ofert pracy. Niektórzy poświęcają na poszukiwania wręcz tyle samo czasu, co przeznaczali na regularne siedzenie w firmie. Jednak wiadomo, że może zająć to jak nie kilka dni, to tygodni, a w gorszych razach miesięcy, więc odnalezienie się na bezrobociu może wymagać nieco bardziej skomplikowanych środków. Zamiast traktować ten okresu jako stracony, można zrobić wiele, by wspominać go z sentymentem.

2. Praca dorywcza

Trudność pojawia się wtedy, kiedy koniecznie musimy znaleźć pieniądze na opłacenie rachunków czy lekarstwa dla chorego dziecka. Wtedy szukamy jakiegoś doraźnego środku na podreperowanie budżetu. Warto zrobić sobie w takim wypadku rachunek tego, jakie ma się zasoby, czyli kompetencje, wiedzę, zdolności. Niektórzy dorabiają przy tworzeniu stron internetowych, inni robieniu grafik, kolejni szukając drobnych zleceń wśród potrzebujących sąsiadów. Co prawda prawdopodobnie nie dorobimy sobie 4700 złotych brutto, ale przecież nie o to chodzi. Ważne, żeby nie popadać w wyuczoną bezradność, tylko optymistycznie szukać dodatkowego zarobku. Czasem praca leży na ulicy.

3. Pójście do doradcy zawodowego

Dobrym pomysłem może okazać się pomoc profesjonalisty. Czyżby praca, którą dotychczas wykonywaliśmy, nie w pełni pomagała nam dać od siebie to, co najlepsze albo nie była zbyt popłatna? Specjalista z zakresu poradnictwa zawodowego z pewnością potrafiłby podsunąć nam ciekawy pomysł na siebie. Po wywiadzie i zrobieniu odpowiednich testów psychologicznych podpowie, czy przypadkiem nie powinniśmy się dokształcić lub w jakie stanowiska powinniśmy celować. Może się to okazać strzałem w dziesiątkę i ogromną szansą na wydostanie się z impasu.

4. Rozwój przydatnych umiejętności

W dobie nowych mediów dostęp do wiedzy jest wręcz nieograniczony. Coraz więcej największych uniwersytetów i politechnik zagranicznych oraz polskich oferuje swoje kursy na popularnych stronach z filmami czy portalach zawierających podcasty. To jeden ze sposobów na poszerzenie kwalifikacji. Także różne inne instytucje oferują dokształcające zajęcia, czasem zupełnie za darmo.

5. Czas na hobby i dla rodziny

Kiedy mamy stałe zajęcie, zwykle w codziennej bieganinie mniej uwagi poświęcamy najbliższym i zaniedbujemy swoje pasje. Nasze ulubione zajęcie to czytanie, ale przez obowiązki zawodowe ostatnio mieliśmy kontakt z dłuższym tekstem, zapoznając się w tramwaju z gazetą miejską, którą ktoś wcisnął nam w ręce na ulicy. Do tej pory nie mieliśmy nawet czasu wyjść z synem pojeździć na rolkach. Te wszystkie błędy możemy spokojnie naprawić w okresie braku pracy.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA