Zamknij
REKLAMA

Przegląd ogrodowych donic - poznaj nasze typy

09:09, 11.07.2019 | materiały partnera
Skomentuj

Zastanawiasz się, jakie donice warto kupić na balkon czy taras? Chcesz poznać ciekawe trendy i funkcjonalne udogodnienia. Zajrzyj do naszego wpisu, gdzie poznasz nasze typy.

Donice Versari - idealne do przestrzeni komercyjnych - Ogrodolandia.pl

Donice ogrodowe, na taras i balkon

Donice ogrodowe pozwalają nam ciekawe zaaranżować każdą przestrzeń, dlatego ich popularność jest tak duża. Nieważne, czy szukamy sposobu na urządzenie małego balkonu, tarasu przydomowego, czy też ogrodu, donice zapewniają nam swobodę i wygodę tworzenia kompozycji roślinnych.

Donice ogrodowe to przede wszystkim swoboda - możemy dowolnie posadzić nowe rośliny, bez konieczności ingerowania w rabaty, obecne już w ogrodzie. Donice pozwalają nam również wybierać gatunki o szczególnych wymaganiach - nie musimy mieć w ogrodzie kwaśnego podłoża, a dzięki donicom, możemy posadzić gatunki, które lubią takie podłoże - łatwiej będzie nam je zapewnić w małej donicy.

Dodatkowo, możliwość wykorzystania donic, pozwala nam zerwać z monotonią w ogrodzie. Rutyna i znudzenie dopada czasami każdego ogrodnika - w donicy możemy posadzić ciekawe rośliny, czy też zmieniać wygląd ogrodu, poprzez wprowadzanie kompozycji z roślin jednorocznych.

Inwestycja w zakup donic ogrodowych jest pewnym wydatkiem. Warto zauważyć, że lepiej jest zainwestować w pojemniki wysokiej jakości. Nie musimy wydawać na nie fortuny. Donice ogrodowe możemy kupić na wyprzedaży, po za sezonem, dzięki czemu zaoszczędzimy, nie tracąc na jakości i trwałości donic.

Donica z systemem nawadniania Cursivo - Ogrodolandia

Donice z systemem nawadniania

Donice z systemem nawadniania to przede wszystkim wygoda użytkowania. Donice są wyposażone w specjalną przestrzeń, w której magazynowana jest woda. Takie rozwiązanie pozwala nam wyposażyć roślinę w wodę, na dłuższy okres czasu.

Donice z systemem nawadniania sprawdzają się w uprawie bardzo wymagających, wrażliwych na susze roślinne. Będą pomocne także dla osób, które często wyjeżdżają, albo po prostu mają zbyt wiele na głowie.

Jak działa donica z systemem nawadniania? Donica składa się z kilku elementów - osłonki zewnętrznej, wkładu wewnętrznego, oraz systemu nawadniania, który może być systemem knotów, albo rurek.

Przestrzeń pomiędzy osłoną, a wkładem wewnętrznym, jest wypełniana wodą. Kiedy nalewamy tu odpowiednią pojemność wody, podnosi się wskaźnik, który pokazuje, ile wody jest wewnątrz. Woda jest cały czas dostępna dla korzeni rośliny, która może pobierać jej dowolną ilość, samodzielnie dysponując jej pojemnością. Takie rozwiązanie pozwala roślinie rosnąć tak ładnie, jak w naturze. W donicy z systemem nawadniania możemy uprawiać gatunki w podłożu mineralnym, a także specjalnym substracie, który zazwyczaj jej dołączony do donicy.

System nawadniania, wbudowany w donicę, pozwala nam na dłużej zapomnieć o konieczności podlewania kwiatów. Rośliny lepiej znoszą upalne dni.

Zaletą systemu nawadniania jest fakt, że może być wbudowany właściwie w każdą donicę - dlatego mamy duży wybór kolorów, kształtów, faktur.

Donice podświetlane potrafią odmienić przestrzeń - tu model Slim, sklep Ogrodolandia.pl

Podświetlane donice

Donice podświetlane to bardzo ciekawa alternatywa dla oświetlenia przestrzeni ogrodu, może niekoniecznie całego, ale z pewnością ich części - zwłaszcza tarasu, strefy reprezentacyjnej, czy też balkonu.

Donice podświetlane idealnie sprawdzają się w małych przestrzeniach, gdzie ograniczone miejsce wymusza na nas pewne decyzje. Tutaj możemy połączyć funkcję ładnego pojemnika na rośliny, z praktycznym oświetleniem.

Donice podświetlane są najczęściej nowoczesnym dodatkiem, dlatego też w takich przestrzeniach będą się najładniej komponowały. Podświetlenie pozwala nam wyeksponować nasze ulubione rośliny, a po zmroku ukazać ich inny charakter, czy też podkreślić detale, które w świetle dnia nie są tak dobrze widoczne.

Donica z systemem podświetlenia najczęściej jest zasilana z sieci - możemy zakupić modele dedykowane specjalnie do użytku zewnętrznego, jak też do wnętrz. Donice zewnętrzne są dopasowane do warunków atmosferycznych, jakie będą na nie oddziaływać, tak, aby ich użytkowanie było zupełnie bezpieczne. Zasilanie z sieci może nie sprawdzić się tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu, dlatego możemy zakupić donice zasilane na baterie.

Aby dopasować doniczki z podświetleniem do naszych ogrodów, możemy decydować zarówno o barwie światła - ciepłe lub zimne, albo mamy możliwość zdecydować się na podświetlenie kolorowe, sterowane pilotem RGB. Donice podświetlane w dzień nie różnią się od innych doniczek, ich wybór jest duży - od niższych pojemników, po wyższe i większe konstrukcje. Kolor doniczek również jest do wyboru, co pozwala na idealne dopasowanie ich do naszego ogrodu.

Donice o geometrycznym kształcie, Alma - sklep Ogrodolandia

Nowy trend - donice geometryczne

W sezonie 2019 możemy zaobserwować nasilający się trend, który polega na upowszechnianiu się donic, w mocno geometrycznych kształtach. Sześcioboki, wielokąty, czy nawet “kopnięte” bryły, stają się coraz częstszym modelem donic, wykorzystywanych zwłaszcza w przestrzeniach komercyjnych, nowoczesnych.

Geometryczne donice są mocnym akcentem w przestrzeni dlatego powinny być obsadzone roślinnością, która w nich nie zginie, nie utonie, ale będzie podkreślać ich urok, a także potęgować wrażenie, jakie robią. W doniczkach takich najlepiej prezentują się trawy ozdobne, czy też iglaki- zwłaszcza formy bonsai, czy też takie o ciekawym pokroju.

Donice geometryczne najczęściej są dostępne w wersjach podstawowych kolorów, które obecnie są najpopularniejsze - a więc wszelkie odcienie szarości, imitujące beton, czy też biele i czernie, często o efekcie połysku.

Donice betonowe ładnie prezentują się z nowoczesnymi meblami - tu z zestawem Bergerac, sklep Ogrodowy Salon

Betonowe donice ogrodowe

Betonowe donice ogrodowe są modne od kilku sezonów. Mogą być zastosowane zarówno w ogrodach miejskich, jak też komercyjnych. Beton jest tworzywem bardzo trwałym i atrakcyjnym. Powierzchnia betonowej donicy jest chropowata, nierówna, niepowtarzalna - wyróżnia się, a każda donica jest dzięki temu niepowtarzalna. Dodatkowo beton nie poddaje się oddziaływaniu czynników atmosferycznych - donice nie wymagają impregnacji, czy też ochrony przed wilgocią. Betonowe donice są więc doskonałe do ogrodu, na balkon. Jedyną ich wadą jest duża masa, dlatego producenci prześcigają się w produkcji nowych technologii. Donice imitujące beton, są dużo lżejsze, dzięki czemu możemy stosować je na każdym stropie, podłodze. W donicach z betonu możemy posadzić właściwie każda roślinę, powinniśmy jednak dopasować jej wielkość , do systemu korzeniowego. Donice z betonu są donicami całorocznymi, więc jeżeli chcemy posadzić w nich rośliny i pozostawić je z nich na zimę, powinniśmy zastosować izolację ze styropianu.

Co jeszcze warto wiedzieć o donicach ogrodowych?

Decydując się na zakup dużych donic ogrodowych, co wiąże się z ich dużą masą, powinniśmy wyposażyć je w podstawę na kółkach. Podstawa na kółkach pozwoli nam na swobodę kompozycji, a także wygodę użytkowania. Donica na kółkach pozwoli swobodnie przesuwać ją w czasie sprzątania, czy zmiany aranżacji tarasu.

Donice ogrodowe to doskonały pomysł na aranżację każdej przestrzeni . Donice na balkonie, tarasie, czy też skrzynki ogrodowe, są ciekawą dekoracją. Kupując odpowiednie pojemniki możemy podkreślić urodę miejsca, w jakim je ustawimy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

AlicjaAlicja

0 0

Dobrze, że nowy sezon zbliża się wielkimi krokami ? 13:36, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA