Do Sejmu trafiła interpelacja posłanki Olgi Semeniuk-Patkowskiej w sprawie roli państwa w rozwoju transportu niskoemisyjnego.
Posłanka „w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu oraz ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych” poprosiła między innymi o odpowiedź, czy samorządy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie przy przekształcaniu lokalnej komunikacji w bardziej ekologiczną.
Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.
„Środki na dofinansowanie samorządów w zakresie wprowadzania lokalnych rozwiązań (rozumianych również jako regionalne, miejskie i aglomeracyjne) niskoemisyjnego bądź zeroemisyjnego transportu zostały przewidziane w programach realizowanych ze środków europejskich” – poinformował wiceminister dodając, że działania w tym obszarze realizowane są przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych i dotyczą Krajowego Planu Odbudowy oraz programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
„Wsparcie dla inwestycji transportowych zostało również uwzględnione w poszczególnych programach regionalnych, jednak Ministerstwo Infrastruktury nie pełni roli instytucjonalnej w ich wdrażaniu” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Jak przekazał wiceminister infrastruktury, w Krajowym Planie Odbudowy inwestycje związane z budową infrastruktury i zakupem niskoemisyjnego lub zeroemisyjnego taboru dotyczą komponentu E „Zielona, inteligentna mobilność”. W ramach komponentu wiceminister Bukowiec wskazał kilka zadań wspierających rozwój transportu skierowanych między innymi do samorządów. Jednym z nich jest zadanie „E1.1.2 Zero i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) – w zakresie komunikacji pozamiejskiej”.
„Celem inwestycji jest zwiększenie liczby oraz udziału taboru autobusowego zasilanego paliwami alternatywnymi, co skutkować będzie redukcją rocznej emisji CO2. Zakupione pojazdy będą realizowały zadania w zakresie zapewnienia transportu zbiorowego na terenach pozamiejskich, dotychczas wykluczonych komunikacyjnie” – przekazał wiceminister.
W ramach inwestycji planuje się zakup 579 autobusów zero i niskoemisyjnych. Alokacja środków europejskich dla inwestycji wynosi około 377 mln euro (1,7 mld zł). W ramach inwestycji przeprowadzono i rozstrzygnięto cztery nabory.
„W KPO jest realizowana również komplementarna inwestycja dotycząca zakupu taboru autobusowego na potrzeby transportu publicznego - G1.3.2 Zeroemisyjny transport zbiorowy (autobusy). Jest ona nadzorowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i zakłada zakup 1 159 autobusów bezemisyjnych (elektrycznych)” – dodał wiceminister Bukowiec.
Kolejnym zadaniem wskazanym przez wiceministra jest „E1.2.1 Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach (tramwaje), na które alokacja środków europejskich wyniosła 200 mln euro (866 mln zł).
„Inwestycja polega na poprawie jakości transportu szynowego oraz jego udziału w przewozach, w miastach, poprzez wsparcie tego segmentu transportu miejskiego. Wskaźnik dla inwestycji zakłada zakup 88 sztuk nowoczesnego, zeroemisyjnego taboru szynowego (tramwajowego) w miastach. Odbiorcami wsparcia mogą być gminy lub operatorzy świadczący usługi publiczne” – wyjaśnił Bukowiec dodając, że nabór został już rozstrzygnięty.
Samorządy mogły też liczyć na wsparcie w ramach zadania „E2.1.2 Pasażerski tabor kolejowy”.
„Inwestycja obejmuje zakup taboru do przewozów regionalnych (77 pociągów) oraz taboru do przewozów dalekobieżnych (56 lokomotyw elektrycznych) wraz z modernizacją 248 wagonów” – wyjaśnił wiceminister dodając, że wsparcie będą mogły otrzymać tylko pojazdy zeroemisyjne.
„Alokacja środków europejskich dla inwestycji wynosi około 1,2 mld euro (5,2 mld zł). Dla taboru regionalnego został rozstrzygnięty jeden nabór, drugi został ogłoszony” – przekazał Bukowiec.
Ostatnie wymienione przez wiceministra zadanie to „E2.1.1 Linie kolejowe”, którego celem jest modernizacja 500 km linii kolejowych o znaczeniu krajowym i regionalnym. Projekty mają objąć m.in. modernizację linii kolejowych, peronów i przystanków, przebudowę nawierzchni torowych, budowę mostów, instalacje zasilania trakcyjnego i systemów dynamicznej informacji pasażerskiej.
„W zakresie regionalnych zarządców infrastruktury dofinansowane będą inwestycje liniowe, których realizacja wpłynie pozytywnie na dostępność transportu kolejowego w wymiarze regionalnym” – wyjaśnił wiceminister.
Alokacja środków europejskich dla inwestycji wynosi w przybliżeniu 2,4 mld euro (10,7 mld zł). Dotychczas zawarto już umowy o łącznej wartości dofinansowania wynoszącego 8,4 mld zł.
mc/
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Wielki Sukces Festynu Charytatywnego z sercem!
Super wydarzenie
Paulina
17:52, 2024-09-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz