W wyjaśnieniach dotyczących użytkowania sprzętu służbowego jak np. komputer czy telefon służbowy PIP wyjaśniła, że zasady dotyczące korzystania z powierzonego mienia z reguły powinny zostać opisane w wewnętrznym regulaminie, natomiast jeśli nie zostały one określone pracodawca powinien posiłkować się Postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2022 r. (sygn. akt II PSK 309/21).
Jak przypomniała PIP, z treści przywołanego postanowienia wynika, że mienie powierzone pracownikowi to takie, które zostało przekazane pracownikowi do dyspozycji z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się. Ponieważ pracownik jedynie dysponuje tym mieniem, pracodawca ma prawo żądać zwrotu sprzętu służbowego niezależnie od tego czy dochodzi do zakończenia stosunku pracy, czy stosunek ten nadal trwa, .
„Należy podkreślić, iż nie ma żadnych regulacji, które zakazywałaby pracodawcy wystąpienia z żądaniem zwrotu mienia od pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jest to uzasadnione, ponieważ pracownik faktycznie nie wykonuje pracy i sprzęt służbowy nie jest mu potrzebny” – wskazała PIP powołując się na orzeczenie sądu.
W wyjaśnieniach podkreślono, że o konieczności zwrotu powierzonego mienia, pracodawca powinien poinformować pracownika odpowiednio wcześnie. Może to uczynić telefonicznie lub np. za pośrednictwem maila czy w inny zwyczajowo przyjęty sposób. Pracodawca powinien też określić w jakim miejscu i terminie pracownik ma powierzony sprzęt zwrócić. W przypadku pobytu np. na zwolnieniu chorobowym należy uzgodnić skąd inny pracownik może odebrać komputer lub telefon.
„W przypadku, gdy pracownik nie współpracuje bądź nie ma z nim kontaktu, uzasadnione jest stosowne wezwanie na piśmie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Na tej podstawie pracodawca powinien niezwłocznie wezwać pracownika do zwrotu sprzętu służbowego w określonym terminie. Niepodporządkowanie się poleceniu pracodawcy może być uznane za ciężkie naruszenie obowiązku ochrony jego mienia, a to z kolei mogło być przyczyną zastosowania wobec pracownika odpowiedzialności porządkowej czy innych sankcji przewidzianych przepisami Kodeksu pracy” – wskazała PIP.
Zgodnie z art. 124 Kodeksu pracy pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Jeżeli pracodawca powierzył pracownikowi mienie z obowiązkiem zwrotu, to ten obowiązek powstaje w okolicznościach określonych przez pracodawcę.
mr/
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Wielki Sukces Festynu Charytatywnego z sercem!
Super wydarzenie
Paulina
17:52, 2024-09-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz