W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano w środę założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych oraz niektórych innych ustaw, którego autorem jest Ministerstwo Cyfryzacji.
Według MC, wejście w życie ustawy o doręczeniach elektronicznych (UoDE) oraz proces wdrażania nowych rozwiązań i zauważone problemy spowodowały konieczność wprowadzenia szeregu ustawowych zmian. Podmioty, które 1 stycznia 2025 r. przystąpiły do systemu e-Doręczeń, zgłaszały postulaty i uwagi dot. jego funkcjonowania. "Wprowadzenie zmian w UoDE ma na celu usprawnienie oraz rozwój funkcjonowania usług realizowanych na podstawie UoDE, to jest publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE), kwalifikowanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (KURDE) oraz publicznej usługi hybrydowej(PUH)" - tłumaczył resort.
Zaproponowane w projekcie przepisy mają charakter doprecyzowujący oraz eliminują pojawiające się wątpliwości w stosowaniu ustawy - wyjaśniło ministerstwo. Resort chce też wyeliminować problemy m.in. związane z kwalifikowaniem wybranych podmiotów jako podmiotów publicznych, których dotyczą przepisy UoDE.
Projekt zawiera propozycje usprawnienia zasad rozpatrywania wniosków o utworzenie ADE (unikalnego i jednoznacznie przypisanego do adresata/nadawcy adresu, o którym informacje przechowywane są w Bazie Adresów Elektronicznych - PAP) oraz wymiany danych pomiędzy systemami: REGON, KRS, CEiDG, systemami prowadzonymi przez organy samorządu zawodowego a bazą adresów elektronicznych (BAE).
W noweli dodano też przepisy o Katalogu Podmiotów Publicznych (KPP). KPP jest system teleinformatycznym, w którym będą zebrane dane o podmiotach publicznych i podmiotach realizujących zadania publiczne, mających obowiązek posiadania ADE, które są obecnie zebrane w różnych rejestrach i systemach (REGON, KRS i ePUAP).
Projekt ustawy również precyzuje i dodaje nowe rozwiązania dotyczące zasad wymiany korespondencji przez ePUAP pomiędzy podmiotami publicznymi w okresie do 1 października 2029 r.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2025 r.
Usługa e-Doręczeń jest dostępna od prawie czterech lat, czyli od 2021 roku. Od 1 stycznia br. podmioty publiczne miały obowiązek założenia skrzynek do e-Doręczeń i komunikacji drogą elektroniczną. Od 2021 roku do 30 stycznia 2025 roku skrzynki założyło ponad 706 tys. podmiotów, z czego 201 tys. w styczniu tego roku. Część instytucji publicznych korzystających z e-Doręczeń w styczniu mierzyła się z problemami technicznymi, m.in. z kilkudniowym oczekiwaniem na nadanie przesyłek, które już są w systemie, pobieraniem załączników, czy brakiem niektórych elementów w wiadomościach, co potwierdziło Ministerstwo Cyfryzacji.
E-doręczenia to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru, który ma ułatwić sposób wymiany korespondencji między instytucjami publicznymi, przedsiębiorcami i obywatelami.
ab/ malk/
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Wielki Sukces Festynu Charytatywnego z sercem!
Super wydarzenie
Paulina
17:52, 2024-09-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz