Podobnie jak projektodawcy, Rzeczniczka Praw Dziecka dostrzega, że powszechne obecnie wykonywanie przez kuratorów oświaty zadań dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli utrudnia realizację ich ustawowych zadań.
Monika Horna-Cieślak zaznaczyła również, że to kuratorzy, w związku ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego, otrzymują wiele skarg i wniosków, z których każdy może potencjalnie stanowić wiadomość o popełnieniu czynu uchybiającego godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom nauczyciela.
„Rzecznik Praw Dziecka pozytywnie opiniuje wyłączenie możliwości delegowania przez wojewodów na kuratorów oświaty zadań związanych z powoływaniem komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli, powoływaniem i nadzorowaniem rzeczników dyscyplinarnych oraz innych zadań wojewodów określonych w rozdziale 10 ustawy – Karta Nauczyciela, dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli” – napisała Monika Horna-Cieślak w piśmie do MEN
RPD zwróciła również uwagę, że po wejściu w życie nowych przepisów na rzeczników dyscyplinarnych będą powoływani pracownicy urzędów wojewódzkich, niekoniecznie posiadający kwalifikacje pedagogiczne. Jak zauważa Horna-Cieślak, brak tych kwalifikacji może negatywnie wpływać na prowadzenie postępowań wyjaśniających, tym bardziej, że w ich toku możliwe jest przesłuchiwanie małoletnich uczniów.
„W ocenie Rzecznika Praw Dziecka, zasadne jest rozważenie nowelizacji art. 83 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela poprzez nadanie mu brzmienia:
” – czytamy w wydanej opinii
RPD zaproponowała też rozważenie wprowadzenia obowiązku zawiadamiania przez organy sprawujące nadzór pedagogiczny rzeczników dyscyplinarnych o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka, jeśli taką informację organ uzyska w toku sprawowania nadzoru pedagogicznego.
mo/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz