Zamknij

Czy sędziowie na zawodach sportowych podlegają „ustawie Kamilka” Jest stanowisko MS

06:46, 19.04.2025 Aktualizacja: 06:56, 19.04.2025
Skomentuj PAP PAP

W interpelacji poseł Tadeusz Tomaszewski pytał, czy przepisy tzw. lex Kamilek mają zastosowanie w stosunku do sędziów podczas zawodów sportowych. 

Art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich reguluje bowiem obowiązki pracodawców lub innych organizatorów działalności oraz osób, z którymi ma być nawiązany stosunek pracy lub które mają być dopuszczone do innej działalności przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do takiej działalności. 

Wedle zapisów ustawy, osoby podejmujące pracę z dziećmi muszą przedłożyć zaświadczenie z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. 

Do zapytania dotyczącego sędziów podczas zawodów sportowych odniosła się wiceministra sprawiedliwości. W jej ocenie chcąc ustalić, czy sędziowie na zawodach sportowych podlegają obowiązkowi z art. 21 ustawy, każdorazowo trzeba ocenić czy realizowane przez nich zadania lub obowiązki związane są z jedną z aktywności określonych w art. 21 ustawy. 

„W opinii Ministerstwa Sprawiedliwości w aktualnym stanie prawnym momentem dopuszczenia do innej działalności nie jest wpis na listę sędziów, a powierzenie zadań i obowiązków u konkretnego organizatora działalności” – poinformowała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Wiceministra podkreśliła też, art. 21 ustawy nie ma zastosowania, jeśli wydarzenia odbywają się pod nadzorem nauczycieli, wychowawców, opiekunów, którzy zwykle odpowiadają na bezpieczeństwo małoletniego.

„Przy takim układzie okoliczności małoletni, jeżeli nie pozostaje sam, lecz cały czas pod nadzorem osoby/osób, zapewniających mu bezpieczeństwo na co dzień, nie jest zagrożony skrzywdzeniem” – argumentuje Rudzińska-Bluszcz

Wiceministra nawiązała się do projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona m.in. rozszerzenie katalogu aktywności, w związku z którymi wymagane jest zaświadczenie o niekaralności, wprowadzenie procedury sprawdzania karalności w stosunku do cudzoziemców i nowe regulacje dla rodziców uczestniczących np. w wycieczce szkolnej. 

mo/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%