Zamknij

Kolejne miasta rozwijają programy ochrony zdrowia psychicznego

05:08, 21.05.2025 Aktualizacja: 05:11, 21.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Jak przekazał ZMP, powołany zespół ma przyczynić się do powstania spójnej strategii działań na rzecz zdrowia psychicznego wszystkich mieszkańców Gliwic.

Zespół zajmie się przygotowaniem i zaktualizowaniem miejskiego programu zdrowia psychicznego i będzie nadzorować jego wdrożeniem. Członkowie zespołu zadbają też o nowe wydanie poradnika „Zadbaj o swój dobrostan”, z przydatnymi wskazówkami dla mieszkańców.

Jak podał ZMP, pomysł powołania zespołu koordynującego spotkał się z dużym odzewem środowiska – do udziału w marcowym naborze wpłynęło 40 zgłoszeń. Jego członkowie będą pracować społecznie i bez wynagrodzenia.

Tworzony Program Zdrowia Psychicznego będzie spójny ze Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Gliwice, która ma przyczynić się do polepszenia zdrowia i kondycji psychicznej gliwiczan. Dzięki dobrze zdiagnozowanym obszarom, możliwe będzie udzielenie potrzebującym dobrze dobranej celowanej pomocy. Program zacznie obowiązywać w przyszłym roku.

Prace nad Miejskim Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego rozpoczęła też Bielsko-Biała. Nowy plan ochrony zdrowia psychicznego ma tam obowiązywać do 2030 r.

„W obliczu dynamicznych zmian społecznych, gospodarczych i technologicznych zdrowie psychiczne staje się jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań. Zrozumienie tego jest kluczowe dla zapewnienia dobrostanu oraz jakości życia mieszkańców. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wsparcie w tej dziedzinie, miasto wprowadza Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który ma na celu stworzenie wszechstronnego systemu wsparcia dla wszystkich mieszkańców" - poinformował Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Opinie do projektu Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Bielsku-Białej mieszkańcy mogli zgłaszać do 12 maja. 

Nową edycję Warszawskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przyjęli też w ubiegłym roku stołeczni radni. To kolejna edycja programu wsparcia osób w kryzysie psychicznym i z zaburzeniami psychicznymi, który obowiązuje do 2030 r.

„W obecnej edycji Programu nasze działania będą się koncentrowały na ochronie zdrowia psychicznego młodych osób, w tym zapobieganiu ich stygmatyzacji i wykluczeniu. Podkreślam, że w Warszawie stworzyliśmy największy w Polsce miejski system wsparcia dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów. To m.in. sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, opieka dla młodych pacjentów w poradniach zdrowia psychicznego oraz miejskich szpitalach” – mówiła po uchwaleniu programu Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Program profilaktyki zdrowia psychicznego obowiązuje też w Opolu. W 2023 r. tamtejsi radni uchwalili Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Opola na lata 2023-2030, który określa kierunki działań miasta w zakresie ograniczenia występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego lokalnej społeczności oraz poprawę jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi.

Miasto Opole opracowało też poradnik o  dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w którym mieszkańcy mogą znaleźć dostępne formy pomocy psychologicznej i psychiatrycznej na terenie miasta.

Program ochrony zdrowia psychicznego wprowadzono też m.in. w Lublinie, Rzeszowie, Ozorkowie i Kętrzynie.

Według raportu „Dobrostan psychiczny w Polsce. Co myślimy o pomocy psychologicznej?" Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk 64 proc. Polaków ocenia swój stan psychiczny jako raczej dobry, jednak przy bliższym spojrzeniu okazuje się, że 66 proc. dorosłych rodaków przynajmniej czasami doświadcza przewlekłego zmęczenia. Blisko 30 proc. przyznaje, że często tęskni za posiadaniem w pobliżu bliskiej osoby, a co czwarta osoba spełnia kryteria możliwej depresji.

mc/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%