Zamknij

MSWiA zajęło stanowisko w sprawie przepisów dotyczących rejestru młodzieżowych rad

05:04, 21.05.2025 Aktualizacja: 05:12, 21.05.2025
Skomentuj PAP PAP

O podjęcie działań legislacyjnych i utworzenie oficjalnego rejestru młodzieżowych rad już od zeszłego roku apeluje Rzeczniczka Praw Dziecka. W kolejnej odpowiedzi MSWiA utrzymało swoje dotychczasowe stanowisko.

„Ustawowe rejestry są tworzone wówczas, gdy np. z czynnością wpisania do rejestru wiążą się określone skutki prawne – przykładowo po stronie wpisywanego podmiotu powstają konkretne uprawnienia, w tym nabycie osobowości prawnej bądź możliwość wykonywania zadań/prowadzenia działalności. Utworzenie młodzieżowej rady gmin (powiatu, sejmiku województwa) wynika natomiast z podjęcia stosownej uchwały rady gminy (powiatu, sejmiku województwa), a nie z wpisania jej do rejestru” – poinformował wiceminister MSWiA Tomasz Szymański 

Jedynym rozwiązaniem możliwym do przyjęcia ze strony resortu jest wsparcie przedmiotowej inicjatywy ze strony wojewodów poprzez zebranie informacji o funkcjonujących młodzieżowych radach gmin (powiatów, sejmików województw).

Z przedstawionym stanowiskiem w dalszym ciągu nie zgadza się Rzeczniczka Praw Dziecka, która zapowiedziała kolejne apele w tej sprawie. 

W ostatnim piśmie przesłanym do MSWiA Monika Horna-Cieślak przekonywała, jak ważne jest utworzenie oficjalnego rejestru.

„Nie jest przekonującym argumentem przeciwko tworzeniu przedmiotowego rejestru fakt, że ustawy samorządowe, obok młodzieżowych rad, umożliwiają tworzenie gminnych (powiatowych, wojewódzkich) rad seniorów, dla których takie rejestry nie są prowadzone. Aktualnie bowiem nie są prowadzone żadne rejestry organów konsultacyjno-doradczych działających przy jednostkach samorządu terytorialnego. Rejestr młodzieżowych rad mógłby być pierwszym” – pisała w kwietniu br. RPD

Rzeczniczka argumentowała, że obecnie trudno jest ustalić, ile w Polsce takich organów funkcjonuje i przy których jednostkach samorządu terytorialnego działają. To powoduje, że podejmowanie kompleksowych inicjatyw kierowanych do młodzieżowych rad i sejmików nie zawsze jest w pełni skuteczne. Dodała, że istnienie oficjalnego rejestru byłoby wsparciem dla samych młodzieżowych radnych, ułatwiając im sieciowanie się i wymianę doświadczeń.

mo/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%