W wyjaśnieniach udzielonych prezydentowi Ełku olsztyńska Izba przypomniała, że kwestia opodatkowania wiat podatkiem od nieruchomości od wielu lat budziła wątpliwości, których główną przyczyną była kwestia kwalifikowania ich jako budynki, budowle czy nawet obiekty małej architektury.
RIO zwróciła uwagę, że od 1 stycznia 2025 roku, wraz z wejściem w życie zmian do ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych zaczęła obowiązywać nowa definicja budynku i budowli. Regulacja objęła także kwestię opodatkowania wiat, które znalazły się w katalogu składników klasyfikowanych jako budowle wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.
Izba wskazała, że w art. 1a ustawy został zawarty słowniczek, zgodnie z którym budowla to, między innymi, obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wzniesiony w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowi część obiektu niewymienionego w ustawie (art. 1a ust 1 pkt lit a). Pod pozycją 11 załącznika została ujęta wiata, z wyłączeniem wiaty wymienionej w art. 1a ust. 1 pkt 2a lit. c, czyli obiektu użytkowego służącego rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku - w szczególności chodzi o śmietniki, wiaty na wózki dziecięce i rowery oraz obiekty stanowiące wyposażenie placów zabaw dla dzieci.
Według RIO z analizy powyższych przepisów wynika, że dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości, wiaty, co do zasady, są budowlami. Z kolei wyłączenie dokonane przez ustawodawcę dotyczy obiektów użytkowych i służących rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku.
"Należy zgodzić się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że wiaty na wózki sklepowe, wzniesione w wyniku robót budowlanych, powinno zaliczyć się do budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z uwagi na brak ich związku z rekreacją codzienną i utrzymaniem porządku. Są one natomiast wykorzystywane na cele prowadzonej działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę i mają na celu przede wszystkim organizację przestrzeni oraz ochronę wózków sklepowych przed warunkami atmosferycznymi" - czytamy w wyjaśnieniach RIO.
mp/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz