Jak poinformował w środę Standerski, program szkoleniowy dla administracji publicznej z wykorzystania sztucznej inteligencji rozpoczął się w 2024 roku. Pierwszy etap objął około 2400 pracowników urzędów centralnych, a od września 2025 roku planowany jest kolejny cykl zajęć, który ma zaangażować kilkakrotnie większą grupę uczestników z administracji centralnej.
Organizacja planowanego na przyszły rok cyklu szkoleń dla samorządowców, opierać się będzie na doświadczeniach zebranych przez NASK podczas wdrażania systemu EZD RP w ok. dwóch tysiącach urzędów samorządowych. „W tym roku planujemy przeszkolić ponad 100 tysięcy urzędników” – zapowiedział wiceminister, dodając, że szkolenia z zakresu sztucznej inteligencji mają osiągnąć podobną skalę.
„Celem jest zastosowanie godnej zaufania sztucznej inteligencji w zadaniach takich jak dekretacja pism, przeszukiwanie zasobów urzędu czy inne powtarzalne czynności, które pochłaniają czas urzędników, a nie są najbardziej efektywnym sposobem wykorzystania ich kompetencji” – wyjaśnił Standerski.
Zgodnie z zapowiedzią, część programu będzie dostosowana do specyfiki pracy różnych wydziałów i pionów urzędów samorządowych. Szkolenia oraz warsztaty zostaną nagrane i udostępnione na stronach internetowych resortu. Przygotowane zostaną również różnorodne materiały edukacyjne.
mam/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz