Podczas kwietniowego posiedzenia w Krynicy Morskiej komisja przyjęła stanowisko w sprawie potrzeby wprowadzenia ustawowych zabezpieczeń finansowych dla osób pełniących funkcje wójta, burmistrza lub prezydenta miasta po zakończeniu ich kadencji.
„Wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast to przedstawiciele społeczeństwa, którzy pełnią kluczowe funkcje w samorządzie terytorialnym, działając na rzecz społeczności lokalnych i podejmując istotne decyzje mające wpływ na życie mieszkańców” – zaznaczono w stanowisku.
Autorzy dokumentu zwrócili uwagę, że mandaty wymienionych w nim samorządowców są wynikiem bezpośrednich wyborów, co nadaje im demokratyczny charakter i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.
„Jednakże, obecne przepisy prawa powodują że po zakończeniu dwukadencyjności, zwłaszcza w późniejszym wieku zawodowym powyżej 50 roku życia, pozostają oni bez gwarancji zabezpieczenia finansowego, co może być źródłem niepokoju i niepewności co do ich przyszłości. Warto zauważyć, że osoby pełniące funkcje publiczne w samorządzie są zobowiązane do podejmowania trudnych decyzji, które niejednokrotnie wiążą się z ryzykiem utraty popularności, a w efekcie – mandatu” – czytamy w przyjętym stanowisku.
Komisja proponuje wprowadzenie prawa do wcześniejszej emerytury dla samorządowców wybranych po 40. roku życia, którzy pełnili urząd przez dwie kolejne kadencje. Jej wysokość miałaby wynosić co najmniej 85 proc. maksymalnego ustawowego wynagrodzenia brutto w danym samorządzie. Zdaniem autorów stanowiska takie rozwiązanie zapewniłoby stabilność finansową, doceniło trud pracy na rzecz społeczności oraz zachęciło doświadczonych kandydatów do angażowania się w rozwój lokalny w najbardziej produktywnych latach życia zawodowego.
„Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów o rozważenie wprowadzenia regulacji, które umożliwią samorządowcom korzystanie z wcześniejszej emerytury, co przyczyni się do stabilizacji ich sytuacji życiowej oraz zwiększenia efektywności działań samorządowych. Wierzymy, że takie zmiany będą korzystne zarówno dla samorządowców, jak i dla społeczności, które reprezentują” – czytamy w stanowisku.
mam/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz