List otwarty Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Zarządu Związku Powiatów Polskich do szefa rządu związany jest z obowiązkowymi podwyżkami w ochronie zdrowia przewidzianymi na 1 lipca br.
"W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Zarządu Związku Powiatów Polskich, reprezentujących interesy szpitali funkcjonujących w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, zwracamy się z apelem o pilne podjęcie działań zmierzających do zapewnienia środków finansowych z budżetu państwa na pokrycie kosztów lipcowych podwyżek wynagrodzeń dla personelu medycznego i niemedycznego" - napisali do premiera Donalda Tuska sygnatariusze apelu.
Przypomnieli, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, od 1 lipca 2025 roku jednostki lecznicze będą zobowiązane do kolejnego zwiększenia wynagrodzeń zatrudnionych pracowników.
"Według ostrożnych szacunków skala tych regulacji może oznaczać konieczność wygospodarowania dodatkowych 18–19 miliardów złotych rocznie w skali całego sektora publicznego. Dla szpitali powiatowych, które już dziś funkcjonują na granicy rentowności, brak pełnego finansowania tej zmiany oznacza realne zagrożenie dla ich płynności finansowej i możliwości dalszego świadczenia usług zdrowotnych" - podkreślili przedstawiciele szpitali powiatowych.
Przypomnieli, że decyzje o poziomie minimalnych wynagrodzeń zapadają na szczeblu centralnym i mają charakter powszechnie obowiązujący. "Dlatego też to państwo musi w pełni wziąć odpowiedzialność za skutki finansowe wprowadzanych regulacji i zaplanować ich finansowanie w budżecie. W przeciwnym razie nałożenie kolejnych obowiązków płacowych bez zapewnienia odpowiednich środków doprowadzi do zapaści całego systemu szpitalnictwa, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach" - zaznaczyli.
Autorzy apelu oczekują też zagwarantowania środków na podwyżki nie tylko dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, ale także świadczących swe usługi w ramach umów cywilnoprawnych.
"Apelujemy o rozpoczęcie pilnych rozmów z przedstawicielami środowiska pracodawców ochrony zdrowia i samorządów, a także o uwzględnienie koniecznych środków w nowelizacji budżetu państwa lub dedykowanych rozwiązaniach finansowych w ramach NFZ" - napisali do premiera przedstawiciele OZPSP i ZPP.
W ub. tygodniu Senat poparł nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. (PAP)
akar/ agz/ mp/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz