Podczas konferencji prasowej ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ogłosiła rozpoczęcie programy pilotażowego związanego z wprowadzeniem skróconego czasu pracy w Polsce. Propozycja jest efektem badań i analiz prowadzonych przez MRPiPS w tym zakresie.
„Od wielu miesięcy jako ministerstwo pracy prowadziliśmy badania, analizy doświadczeń związanych ze skróceniem czasu pracy. Skrócenie czasu pracy to jest pożądany przez Polki i Polaków kierunek, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze i absolutnie najważniejsze skrócenie czasu pracy ma sens tylko wtedy, jeżeli wraz z nim idzie gwarancja zachowania tego samego poziomu wynagrodzenia” – powiedziała Dziemianowicz-Bąk.
Zaznaczyła, że zmiany w tym zakresie powinny być prowadzone stopniowo ze wsparciem państwa oraz wsparciem wynikającym z odpowiednich propozycji legislacyjnych. Rozwiązania dotyczące skróconego czasu pracy powinny też uwzględniać specyfikę pracodawcy.
„Do 30 czerwca ogłosimy zasady i warunki, na których działać będzie program pilotażowy, a w kolejnych miesiącach będziemy przeprowadzać nabór tak, żeby wszystkie zainteresowane podmioty mogły od nowego roku już praktycznie wprowadzać krótszy czas pracy w swoich organizacjach” – powiedziała ministra. „W pilotażu będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, jednostki samorządowe, fundacje, stowarzyszenia, związki zawodowe” – dodała.
W ramach pilotażu będzie można wprowadzić różne rozwiązania zmierzające do skrócenia czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia pracowników. Chodzi m.in. o zredukowanie liczby godzin w określonym dniu pracy, skrócenie czasu pracy w poszczególnych dniach, skrócenie liczby dni pracy w tygodniu lub efektywne wydłużanie okresów urlopu. Na wsparcie podmiotów biorących udział w pilotażu resort planuje przeznaczyć 10 mln zł.
Dziemianowicz-Bąk wyjaśniła, że analiza danych zgromadzonych podczas pilotażu pozwoli na opracowanie rozwiązań legislacyjnych, które pozwolą na skrócenie czasu pracy dla wszystkich pracujących.
Pozytywnie o projekcie wypowiadał się prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki, który już w ubiegłym roku wprowadził 35-godinny tydzień pracy dla pracowników samorządowych. Jego zdaniem takie rozwiązanie zapobiega wypaleniu zawodowemu pracowników i pozwala im lepiej łączyć pracę z życiem prywatnym.
Obecnie we Włocławku z 35-godzinnego tygodnia pracy korzystają zarówno pracownicy magistratu jak i osoby zatrudnione w jednostkach podległych oraz spółkach komunalnych. „Dzisiaj we Włocławku z dobrodziejstw 35-godzinnego tygodnia pracy cieszy się kilka tysięcy osób. Jestem przekonany o tym, że nie jest to kwestia czy 35-godzinny tydzień pracy ma obowiązywać w naszym kraju tylko kiedy, a tak naprawdę jak szybko będzie obowiązywał” – podsumował Kukucki.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz