To święto co roku wypada 3 maja. W 2026 roku Kościół zrobi wyjątek. Episkopat już wydał oficjalny komunikat w tej sprawie.
W 2026 roku liturgiczne obchody jednego z najważniejszych świąt maryjnych – uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – wyjątkowo nie odbędą się 3 maja, jak ma to miejsce zazwyczaj. Zgodnie z decyzją Kościoła, święto zostanie przeniesione na 2 maja.
Powodem tej zmiany jest przypadająca 3 maja piąta niedziela wielkanocna, która w kalendarzu liturgicznym ma wyższy priorytet. Taką możliwość zatwierdziła specjalna watykańska instytucja – Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Jak poinformował Episkopat Polski w oficjalnym komunikacie:
– W odpowiedzi na pismo abp. Tadeusza Wojdy SAC, Przewodniczącego KEP z 11 lutego 2025 roku, Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, aby w roku 2026 uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zbiegająca się z celebracją V Niedzieli Wielkanocnej, była przeniesiona z dnia 3 maja na dzień 2 maja.
To nie jedyna korekta w kalendarzu liturgicznym na 2026 rok. Jak informuje Episkopat, wspomnienie św. Atanazego, dotychczas obchodzone 2 maja, zostanie przeniesione na 4 maja.
Tego samego dnia przypada wspomnienie św. Floriana, męczennika – oba wspomnienia będą miały wówczas charakter dowolny, czyli nieobowiązkowy.
Historia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski sięga XVII wieku. To wtedy – 1 kwietnia 1656 roku – król Jan Kazimierz ogłosił Maryję Królową swoich ziem i oddał Królestwo Polskie pod jej opiekę.
W czasie uroczystego aktu w katedrze we Lwowie złożył też śluby, w których obiecywał m.in. poprawę sytuacji chłopów i działania na rzecz sprawiedliwości społecznej.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, Episkopat Polski wystąpił do Watykanu z prośbą o ustanowienie oficjalnego święta Królowej Polski.
Zaproponowano, aby przypadało ono właśnie 3 maja, co miało symbolicznie nawiązywać do uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku i podkreślać związek religii z historią Polski.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz István Kis z Pixabay
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz