Zamknij

Dodaj komentarz

„PB”: Rekordowe przeładunki w polskich portach. Coraz więcej kontenerów i gazu

PAP 08:17, 26.01.2026 Aktualizacja: 08:30, 26.01.2026
Skomentuj „PB”: Rekordowe przeładunki w polskich portach. Coraz więcej kontenerów i gazu

W 2025 r. porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu odnotowały rekordowe przeładunki, a dzięki finansowanym przez rząd, UE i prywatnych operatorów inwestycjom mogą znacznie je zwiększyć. Rosnące przeładunki wpływają na wyniki — według wstępnych szacunków zysk netto portów sięgnął 650 mln zł, czyli około 20 proc. więcej niż w 2024 r.

 

Wyniki potwierdzają, że polskie porty odgrywają coraz ważniejszą rolę w międzynarodowych łańcuchach logistycznych. W ubiegłym roku w bałtyckich terminalach przeładowano rekordową liczbę kontenerów oraz innych ładunków — mówi w „PB” Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury.

 

Przeładunki kontenerów w 2025 r. sięgnęły 3,9 mln TEU (miara kontenerów 20-stopowych) - to o 18 proc. więcej niż w 2024. W gdyńskim porcie dynamika wzrostu sięgnęła 5 proc., w Gdańsku 23 proc., a w Szczecinie aż 44 proc.

 

Duży ruch jest nie tylko w terminalach kontenerowych, ale także na placach, na których przeładowywane są inne ładunki. W ubiegłym roku w polskich portach przeładowano 141 mln ton towarów, prawie o 5 mln ton więcej niż w 2024. Na poprawę wyników wpłynęło m.in. zwiększenie dostaw LNG za pośrednictwem terminala w Świnoujściu (wzrost o 32 proc. r/r), przeładunku drobnicy (o 10 proc.) i tzw. innych towarów masowych, np. stali (o 9 proc.).

 

Zmieniła się struktura przeładunków. Nie wywozimy już z Polski drewna, którego przeładunki spadły w 2025 r. o 44 proc. — mówi gazecie wiceminister infrastruktury.

 

17-procentowy spadek zanotowały także zboża. Na znaczeniu mocno stracił węgiel. W 2023 r., po nałożeniu na Rosję sankcji za napaść na Ukrainę i nakazaniu przez rząd PiS importu węgla, jego przeładunek w portach wyniósł aż 19 mln ton, natomiast w 2024 spadł do 10,5 mln, a w 2025 do 9,3 mln.

 

Skarb państwa zwiększy o połowę wydatki na gospodarkę morską

W tym roku w budżecie państwa na gospodarkę morską przewidzieliśmy rekordową kwotę blisko 3 mld zł, o 49,5 proc. większą niż w poprzednim — mówi w „PB” wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. (PAP)

 

jszt/ jm/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%