„Apelujemy do Pana Premiera o nadanie priorytetu działaniom w obszarze wymiany przestarzałych, nieefektywnych, zanieczyszczających źródeł ciepła i termomodernizacji budynków, a także o zapewnienie sprawnie funkcjonujących programów wspierających te działania oraz zarezerwowanie wystarczających środków finansowych na ten cel” – napisano.
W apelu samorządowcy wskazali, że obecnie funkcjonujący program „Czyste powietrze” jest niewystarczający i wymaga usprawnienia.
„Konieczne jest usprawnienie obsługi beneficjenta, umożliwienie dostępu do programu najbardziej potrzebującym oraz odbudowa zaufania do programu. Potrzeba też szerokiej kampanii informującej potencjalnych beneficjentów o korzyściach wynikających z korzystania z nowych efektywnych źródeł ciepła wraz z poprawą efektywności energetycznej budynku” – podkreślono.
Przypomniano też, że komunikacja wokół programu „Czyste powietrze”, skupiona na oszustwach i nieprawidłowościach, spowodowała gwałtowny spadek zaufania potencjalnych beneficjentów. Według OPOS przekłada się to na niższe zainteresowanie nową wersją programu, do którego „wpływa czterokrotnie mniej wniosków niż przed jego zamknięciem”.
Przedstawiciele samorządów zaznaczyli również, że program „Czyste powietrze” skoncentrowany jest na budynkach jednorodzinnych, natomiast programy wspierające termomodernizację i wymianę starych źródeł w budynkach wielorodzinnych zostały wygaszone. Chodzi o Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz program Ciepłe Mieszkanie.
„Obecnie nie funkcjonuje żaden program rządowy, który wspierałby wymianę starych urządzeń grzewczych na paliwa stałe i termomodernizację w budynkach wielorodzinnych. Właściciele tych mieszkań pozostali sami z wyzwaniami wynikającymi z potrzeby zmiany źródła ciepła i termomodernizacji” – podkreśliło OPOS
Zaznaczono również, że obowiązki związane z ochroną powietrza, które zostały nałożone na samorządy są rozliczane przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska i Najwyższą Izbę Kontroli.
W apelu przypomniano, że Polska wciąż znajduje się w czołówce państw europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, a około 40 tys. Polek i Polaków umiera przedwcześnie z powodu oddychania nim. W skali kraju 2,7 miliona domów jednorodzinnych i około pół miliona mieszkań w budynkach wielorodzinnych wciąż ogrzewanych jest za pomocą przestarzałych, nieefektywnych i zanieczyszczających powietrze urządzeń na paliwa stałe.
mr/
OSTATNIE KOMENTARZE
Trzy serca, jeden świat – wernisaż w MOK Zawiercie
Dwa dni później DorotaDomagalska zmarła. Wielka strat dla kultury
Elska
14:38, 2025-11-11
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03