Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że minister edukacji skierowała we wtorek do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe i niektórych innych ustaw dot. m.in. małych szkół.
„Zgodnie z założeniami projektu miejsca te, głównie po zakończeniu obowiązkowych zajęć edukacyjnych, mogą być wykorzystywane do zaspokajania, innych niż potrzeby edukacyjne dzieci, potrzeb lokalnej społeczności. Celem projektu jest wprowadzenie regulacji stanowiących alternatywę w stosunku do likwidacji małej szkoły podstawowej” - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Pozytywnie nowe rozwiązania ocenił w rozmowie z PAP wójt podkieleckiej gminy Górno Przemysław Łysak. Podkreślił, że problem utrzymania placówek edukacyjnych jest szczególnie dotkliwy dla środowisk i szkół wiejskich.
„W naszej gminie nie likwidowaliśmy żadnej szkoły. Niewielu samorządom to się udało. Mało tego, nie ograniczaliśmy też liczby oddziałów w naszych szkołach. Ale wiązało się to z bardzo dużymi kosztami finansowymi” - powiedział Łysak.
Dodał, że „to świetne rozwiązania i wreszcie ktoś się tym zajął”.
Wójt Górna wyraził nadzieję, że nowe rozwiązania wychodzą naprzeciw potrzebom nauczycieli, dzieci i całej społeczności wiejskiej, uznając szkoły za ważne ośrodki kultury i kluczowe dla lokalnych społeczności.
Wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz zaznaczył, że to „dobry kierunek”, bo obiekty szkolne powinny być też wykorzystywane w inny sposób. Jego zdaniem głównym celem proponowanych zmian powinno być uproszczenie procedur związanych z funkcjonowaniem i reorganizacją sieci szkół, co ma zwiększyć autonomię samorządów w podejmowaniu decyzji.
Podkreślił również korzyści z tworzenia filii szkół, zwłaszcza dla młodszych klas, aby dzieci mogły uczyć się blisko domu, a istniejące obiekty szkolne były lepiej wykorzystywane przez lokalne społeczności. Kopacz zaznaczył, że teraz czeka na „finalny dokument”.
„Trudno powiedzieć w tej chwili jak to do końca będzie wyglądało. Ale w proponowanych zmianach jest też informacja, że nie będzie konieczna opinia kuratora o reorganizacji sieci szkół. Uważam, że to jest bardzo dobry kierunek” – powiedział wójt Bielin.
Wójt gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, były nauczyciel, podkreślił w rozmowie z PAP rolę małych szkół, nie tylko jako centrów edukacji, ale także ośrodków życia kulturalnego i miejsc pielęgnowania lokalnych tradycji.
„Jestem przeciwnikiem likwidacji małych placówek oświatowych. W jednej naszej szkole uczy się 60-70 dzieci. Nie ukrywam, że jest problem z finansowaniem. Ale szkoła to nie tylko oświata. Nasze szkoły, w większym bądź mniejszym stopniu, uczestniczą w życiu kulturalnym lokalnej społeczności” – podkreślił Gliściński.
Wójt Krasocina zaproponował też zmianę w systemie subwencji oświatowej, sugerując zwiększenie wagi finansowania na ucznia w mniejszych szkołach, aby wspierać ich funkcjonowanie i zabezpieczyć ich przyszłość w gminie.
maj/ agz/ mr/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz