Zamknij

Związek Miast Polskich o projekcie Wieloletnich Ram Finansowych UE: nadzieja i niepokój

PAP 07:24, 19.07.2025 Aktualizacja: 07:32, 19.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Biuro ZMP odniosło się w piątek do przedstawionego w tym tygodniu przez Komisję Europejską projektu Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028-2034. W opublikowanym na stronie korporacji komentarzu zaznaczono, że propozycję tę związek przyjmuje „z nadzieją, ale przede wszystkim głębokim niepokojem”.

 

Jak zaznaczono w dokumencie, „nadzieję budzą przede wszystkim priorytety Ram, lepiej dopasowane do wyzwań wynikających choćby ze zmiennej sytuacji geopolitycznej i geoekonomicznej (konieczność odbudowy konkurencyjności UE, konieczność inwestycji w obronność, świadomość nieuchronności kryzysów, narastające wyzwania związane z transformacją energetyczną i cyfrową itp.)”. W komentarzu podkreślono również pozytywny stosunek ZMP do gwarancji, że regiony słabiej rozwinięte otrzymają „co najmniej tyle samo środków, co w ramach obecnej puli środków finansowych na politykę spójności”.

 

„Nasz głęboki niepokój budzi zapowiedź centralizacji na szczeblu krajowym podziału niemal połowy środków zapisanych w Ramach. Tego niepokoju nie rozwiewają enigmatycznie brzmiące, ogólnikowe zapowiedzi, że środki te będą dzielone w ramach planów krajowych +i regionalnych+, które będą opracowywane i wdrażane z udziałem +społeczności lokalnych+” – czytamy w stanowisku ZMP.

 

Związek Miast Polskich podkreślił w opublikowanym w piątek dokumencie, że niezmiennie opowiada się przeciw centralizacji zarządzania funduszami europejskimi.

 

„Opowiadamy się za utrzymaniem dwóch fundamentalnych zasad przyświecających dotąd podziałowi środków z polityki spójności: zasady subsydiarności i zasady partnerstwa. Domagamy się zwiększenia udziału miast oraz funkcjonalnych obszarów miejskich i metropolitalnych w procesach decyzyjnych Unii Europejskiej oraz w programowaniu i wdrażaniu głównych unijnych polityk i Wieloletnich Ram Finansowych” – czytamy w stanowisku ZMP.

 

W dokumencie znalazł się również postulat, by proponowany przez KE nowy Fundusz Konkurencyjności także „miał swój wymiar terytorialny i kierował się zasadami subsydiarności i partnerstwa”.

 

mam/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%