Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o rozszerzenie wymagań, które dotyczą parametrów jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz informacji o jej cenie i zużyciu.
Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji zakłada przede wszystkim nałożenie na dostawców obowiązku przekazywania odbiorcom informacji dotyczących wody, taryf i poziomu jej zużycia. Według nowych rozwiązań dostawcy wody przynajmniej raz w roku będą przekazywać konsumentom informacje na temat ilości zużytej wody, przebiegu zużycia w porównaniu ze średnim zużyciem w gospodarstwach domowych i ceny za litr wody w porównaniu z cenami wody butelkowanej.
Dzięki nowym przepisom zapewniony ma być też dostęp online do aktualnych informacji, takich jak jakość wody, przekroczenia wartości parametrycznych, twardość oraz stopień mineralizacji.
Projektowana nowela nakłada na dostawców wody obowiązek w zakresie badań jakości wody przeznaczonej do spożycia. Doprecyzowane mają być też kompetencje Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz procedury dot. nadzoru nad jakością wody. Ponadto Według dostawcy będą musieli dokonać oceny ryzyka w obszarach zasilania ujęć wody i systemach zaopatrzenia, dokonując co 6 lat przeglądu w tym zakresie.
Nowe przepisy nałożą też obowiązki na właścicieli nieruchomości. Zgodnie z nowelą co 6 lat będą oni musieli wykonywać oceny ryzyka w wewnętrznych systemach wodociągowych. Obowiązek ten będzie dotyczył m.in. właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych niemieszkalnych, przeznaczonych do pobytu ludzi oraz obiektów użyteczności publicznej.
Przepisy przyjęte przez Radę Ministrów wdrażają rozwiązania unijnej dyrektywy w sprawie wody pitnej. Dokument ten m.in. aktualizuje normy jakości wody oraz nakazuje eliminację potencjalnie szkodliwych zanieczyszczeń – takich jak substancje zaburzające gospodarkę hormonalną czy mikrodrobiny plastiku. Dyrektywa zobowiązuje również państwa członkowskie do ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych, które obecnie sięgają średnio 30 proc. całkowitej produkcji wody pitnej.
Państwa członkowskie były zobowiązane do wdrożenia dyrektywy i dostosowania się do jej postanowień do 12 stycznia 2023 r. Zdaniem Komisji Europejskiej dotychczasowe wysiłki polskich władz w zakresie wdrożenia dyrektywy były niewystarczające, w związku z czym 18 czerwca skierowała ona do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o nałożenie na Polskę kary finansowej.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
mc/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz