Zamknij

Co dalej z „lex Kamilek” RPO zgłasza uwagi do projektu nowelizacji ustawy

06:39, 20.05.2025 Aktualizacja: 06:43, 20.05.2025
Skomentuj PAP PAP

W kwietniu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji tzw. ustawy Kamilka. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało m.in. rozszerzenie katalogu aktywności, w związku z którymi wymagane jest zaświadczenie o niekaralności, wprowadzenie procedury sprawdzania karalności w stosunku do cudzoziemców i nowe regulacje dla rodziców uczestniczących np. w wycieczce szkolnej.

Swoje uwagi do projektu ustawy przedstawił Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Odniósł się do zamieszczonego w projekcie ustawy słowniczka, który ma wyjaśniać znaczenie pojawiających się pojęć. Zdaniem RPO katalog użytych terminów nie jest ani kompletny, ani wystarczający do stosowania ustawy. Poza nim znajdują się bowiem inne pojęcia wymagające wyjaśnienia. 

Wątpliwości Rzecznika budzi też zrezygnowanie z zakwalifikowania ogólnie ujętych w ust. 1 obowiązków pracodawców i innych organizatorów w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub opieką nad nimi oraz pracowników i innych osób dopuszczanych do takiej działalności z weryfikacji karalności przez pracodawców i innych organizatorów, jako szczególnych środków ochrony przeciwdziałających zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. 

„Jeśli nawet można się zgodzić się, że zakres weryfikacji karalności przez pracodawców czy innych organizatorów, pracowników i innych osób jest szerszy niż obejmujący wyłącznie zagrożenie przestępczością na tle seksualnym,  to nie można zlekceważyć również tego aspektu przeciwdziałania, jakie stwarza weryfikacja karalności przed podjęciem się zatrudnienia przez sprawcę przestępstw na tle seksualnym” – zaznaczył Marcin Wiącek 

W ocenie RPO niejasny i nieprecyzyjny jest również projektowany art. 21f ust. 1. Zgodnie z nim art. 21c i art. 21d nie stosuje się do osoby, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do działalności przez uczelnię.

RPO przypomniał, że wystąpił już do resortu sprawiedliwości w sprawie zobowiązania nauczycieli akademickich do przedłożenia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Wskazano, że zobowiązywanie szerokiej grupy pracowników uczelni do dostarczenia takiego zaświadczenia może prowadzić do nadmiernej ingerencji w prywatność pracowników uczelni.  W tym zakresie projektodawca odpowiedział na uwagi RPO.
 

mo/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%