Zamknij

Samorządy apelują o zwiększenie dostępności aptek w gminach

06:34, 10.05.2025 Aktualizacja: 06:37, 10.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Samorządy po raz kolejny upominają się o liberalizację przepisów dotyczących tworzenia i funkcjonowania. Do głosu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, który miesiąc temu apelował w tej sprawie dołączyło Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

„Występując w interesie wielkopolskich gmin, Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski apeluje o pilne podjęcie działań mających na celu liberalizację prawa farmaceutycznego oraz zwiększenie dostępności aptek ogólnodostępnych dla ludności” – wskazał przewodniczący SGiPW Jacek Gursz.

W stanowisku wskazano, że trudności z dostępem do aptek dotyczą przede wszystkim mieszkańców samorządów gminnych, którzy szczególnie mocno odczuwają ten problem.

„Przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne wprowadzają znaczące ograniczenia w uzyskiwaniu zezwoleń na prowadzenie aptek. Do najważniejszych zaliczyć należy kryteria ilościowe i odległościowe, zgodnie z którymi w gminie musi być co najmniej 3 000 mieszkańców na jedną aptekę, a odległość od miejsca lokalizacji apteki do najbliższej funkcjonującej innej apteki ogólnodostępnej musi wynosić co najmniej 500 metrów w linii prostej. To powoduje, że w tych najmniejszych gminach często nie ma szansy na powstanie apteki” – napisał Gursz. 

Według SGiPW obecne przepisy utrwalają monopol jednej apteki, co może być niekorzystne dla mieszkańców, szczególnie w sytuacjach, gdy w takiej aptece brakuje niezbędnych leków.

„Inną kwestią są wysokie ceny leków w takich aptekach, bo w promieniu kilku, a czasem kilkunastu kilometrów nie ma żadnej konkurencji. Zakładany cel ustawy tj. ochrona małych rodzinnych aptek przed tzw. „sieciówkami” zdaje się całkowicie pomijać interes pacjentów/mieszkańców i rozmija się z oczekiwaniami społecznymi” – wskazano.

W stanowisku przypomniano, że z danych Rządowego Rejestru Aptek i Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że nawet 2 mln Polaków ma problem z dostępem do leków, ponieważ w ich gminie nie ma apteki i muszą pokonać wiele kilometrów, żeby do niej dotrzeć.

„Obecnie ponad 400 gmin nie ma dostępu do aptek, a ponad 100 do punktów aptecznych, co naturalnie prowadzi do olbrzymich nierówności społecznych oraz wykluczenia wielu mieszkańców, szczególnie gmin wiejskich. A przecież dostęp do leków i opieki farmaceutycznej zawiera się w konstytucyjnym prawie do ochrony zdrowia każdego obywatela Polski i nie powinien być przywilejem, a prawem” – wskazano.

Zaznaczono również że, w wielu przypadkach apteki, poza dostarczaniem leków, pełnią również funkcje punktów szczepiennych, co jest niezwykle istotne dla mieszkańców małych gmin.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%