Zamknij

Opodatkowanie VAT od rekompensat dla transportu publicznego. Ważny wyrok TSUE

06:33, 10.05.2025 Aktualizacja: 06:40, 10.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Zgodnie z orzeczeniem TSUE (sprawa C-615/23) zryczałtowana rekompensata wypłacana przez jednostkę samorządu terytorialnego przedsiębiorstwu świadczącemu usługi publicznego transportu zbiorowego i mająca na celu pokrycie strat poniesionych w ramach świadczenia tych usług nie wchodzi w zakres podstawy opodatkowania podatkiem VAT tego przedsiębiorstwa.

Sprawa dotyczyła spółki, która planowała zawrzeć umowę z samorządem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego. W ramach umowy spółka miała osiągać wpływy zarówno ze sprzedaży biletów, których cena miała być ustalana przez JST oraz z tytułu rekompensaty od samorządu, która miała pokrywać ujemny wynik finansowy wynikający ze świadczenia usług publicznego transportu zbiorowego (rekompensata w rozumieniu art. 50 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o publicznym transporcie zbiorowym).

W drodze interpretacji indywidualnej spółka chciała potwierdzić, że rekompensata ta nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż jak oceniła – nie ma ona bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych przez nią usług. Organ podatkowy był jednak odmiennego zdania i stwierdził, że od rekompensaty należy odprowadzić podatek VAT.

Sprawę rozstrzygnął TSUE, który zwrócił uwagę, że w tej konkretnej sytuacji usługi są świadczone na rzecz pasażerów. Z kolei JST jest organizatorem, która ustala ceny biletów i jako osoba trzecia wypłaca spółce rekompensatę. Rekompensata jest wypłacana w związku z tym, że przychody są niewystarczające dla pokrycia kosztów usług przewozu osób.

TSUE wskazał, że dla rozstrzygnięcia istotna była ocena, czy rekompensata ta ma bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych przez spółkę na rzecz pasażerów. Zdaniem Trybunału należy zbadać, czy cena jaką płacą pasażerowie zmniejsza się w stosunku do przyznanej rekompensaty.

Trybunał orzekł, że w tych okolicznościach rekompensata nie jest wypłacana spółce konkretnie w celu świadczenia przez nią usługi transportowej na rzecz określonego usługobiorcy (pasażera). Rekompensata nie ma wpływu na cenę, jaką ma zapłacić pasażer, albowiem cena biletu nie zmniejsza się proporcjonalnie do rekompensaty.

Zdaniem doradcy podatkowego Janusza Wyrzykowskiego z Kancelarii Wyrzykowscy orzeczenie jest ważne dla wielu samorządów i przewoźników.

"Przede wszystkim powinni oni ocenić, czy okoliczności faktyczne ich sprawy odpowiadają tym, w których zapadło orzeczenie. Jeżeli tak, może się okazać, że podatek VAT był wykazywany nienależnie, a teraz będzie można go odzyskać. Ważne jest to, że wyrok odnosił się wyłącznie do kwestii tego, czy rekompensaty takie jak w rozpatrywanej sprawie mają bezpośredni wpływ na cenę biletów i czy w związku z tym wpływem podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT (jako dopłata do tej ceny). Wyrok TSUE usuwa istniejące wątpliwości w tym zakresie. W przypadku postępowań sądowych zawieszonych, w związku z oczekiwaniem na wyrok TSUE, podatnicy mogą spodziewać się teraz korzystnych orzeczeń" – wyjaśnił ekspert.


mp/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%