Obecne powstaje trzecia wersja materiału, który ostatecznie określi jaki ma być profil absolwenta szkoły ponadpodstawowej. Kolejne wersje dokumentu są omawiane w grupach roboczych (przedstawiciele m.in. uczniów, nauczycieli, rodziców), a także podczas konsultacji społecznych – spotkań organizowanych na terenie całego kraju i webinarów.
W powstającej, trzeciej wersji profilu zdecydowano, że lista wartości się nie zmieni, ale doprecyzowane zostaną niektóre zapisy, chodzi m.in. o opis wartości „szacunek” oraz „piękno”.
Do katalogu kompetencji fundamentalnych dodane zostaną kompetencje ruchowe, rozumiane jako „zdolność do świadomego wykorzystywania i rozwijania własnego potencjału ruchowego jako podstawy aktywnego i zdrowego stylu życia (…)”.
Interesariusze chcieli podkreślić w Profilu znaczenie kreatywności, odporności psychicznej, kompetencji emocjonalnych, przyrodniczych czy uczenia się. Ponieważ wszystkie te elementy znajdują się już w przygotowywanym dokumencie, autorzy będą starać się je odpowiednio wyeksponować.
Podczas konsultacji pojawiały się też uwagi, które będzie można wykorzystać w trakcie późniejszych prac m.in nad podstawami programowymi kształcenia ogólnego dla szkół ponadpodstawowych. Postulaty dotyczyły podkreślenia wagi m.in.: radzenia sobie z wyzwaniami świata, edukacji finansowej i obywatelskiej, kompetencji cyfrowych i technologicznych, edukacji medialnej czy wprowadzenia pierwszej pomocy w formie kursu kwalifikacyjnego.
Profil absolwenta będzie określać kluczowe kompetencje i wartości, w które szkoła ma wyposażać młodzież oraz obszary wiedzy, którą zdobędzie ona w czasie nauki w szkole ponadpodstawej. To on wyznaczy kierunki zmian w podstawach programowych, na jego podstawie kształcenia ogólnego dla liceów, techników i szkół branżowych.
mo/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz