Ultrasonografia to nieinwazyjna technika obrazowania w czasie rzeczywistym, stosowana w wielu dziedzinach medycyny - od ortopedii po ginekologię i kardiologię. Konwencjonalny płynny żel (bezbarwny, bezzapachowy preparat na bazie wody) stosowany w ultrasonografii działa jako akustyczne medium sprzęgające, eliminując szczelinę powietrzną między sondą a powierzchnią skóry. Pozwala to na lepszą rozdzielczość obrazu i ułatwia rozpoznanie. Odpowiednia gęstość i lepkość żelu zapobiegają jego spływaniu z badanego obszaru.
Jednak płynny żel szybko schnie, co często pogarsza jakość obrazu. Poza tym zasychający żel przywiera na przykład do włosów na klatce piersiowej i jego usuwanie bywa kłopotliwe.
Aby uniknąć tych problemów, zespół pod kierownictwem profesora Hajime Monzena z Wydziału Fizyki Medycznej Uniwersytetu Kindai w Osace (Japonia) opracował żelową podkładkę wielokrotnego użytku, wykonaną z gumy z nasion tamaryndowca o właściwościach samonawilżających.
Guma z nasion tamaryndowca to naturalny polisacharyd, pozyskiwany z nasion Tamarindus indica, wykorzystywany głównie jako zagęstnik i stabilizator w przemyśle spożywczym (np. sosy, dżemy) oraz kosmetycznym. W przypadku podkładki do USG zastosowano jeszcze oraz alkohol wielowodorotlenowy oraz środki konserwujące, zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów.
Przydatność podkładki przetestowano na czterech zdrowych ochotnikach, a do obrazowania wykorzystano wiele rodzajów tkanek w celu oceny możliwości interpretacji. Testy wykazały większe zadowolenie pacjentów w porównaniu z konwencjonalnym żelem, zaś jakość obrazowania była porównywalna.
„Początkowo natknąłem się na żel wykonany wyłącznie z wody i tamaryndowca. Producent wyjaśnił, że ciągłe uwalnianie wilgoci jest uważane za wadę” – wspomniał prof. Monzen, mówiąc o pochodzeniu swoich badań. - „Zdałem sobie jednak sprawę, że ta właściwość może pomóc zapobiec wysuszeniu podczas ultrasonografii, zmniejszyć powstawanie szczelin powietrznych między sondą a skórą, a tym samym utrzymać stabilną jakość obrazu”.
Zdaniem autorów żelowa podkładka może przyczynić się do bardziej dostępnej, przyjaznej dla pacjenta i zrównoważonej diagnostyki ultrasonograficznej w nadchodzących latach. Może również obniżyć koszty operacyjne związane z podgrzewaniem żelu (zimny żel nieprzyjemnie ochładza pacjenta) i czyszczeniem po badaniu. Nadaje się również do stosowania w medycynie ratunkowej, reagowaniu na katastrofy oraz praktyce medycznej w warunkach ograniczonego dostępu do zasobów (na przykład żelu, który szybko się zużywa).
Paweł Wernicki (PAP)
pmw/ zan/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Samorządy apelują o przyjazne dla środowiska obchody dn
Mnie widok cmentarzy pełnych zniczy zawsze wzrusza. Szkoda byłoby rezygnować z tej tradycji. Najbardziej mi się podobają znicze ziemne - po użyciu kładziesz na trawie i rozgniatasz butem. W materiale, z których są zrobione są nasiona, z których wyrastają potem kwiatki.
Aleksandra
18:55, 2026-01-08
Wielka promocja monografii „Kromołów 1193–1939”
Jak i czy można kupić tą monografię on line? Niestety do Kromołowa do Pałacyku już nie zdążę dojechać
Marian
17:36, 2025-11-28
Trzy serca, jeden świat – wernisaż w MOK Zawiercie
Dwa dni później DorotaDomagalska zmarła. Wielka strat dla kultury
Elska
14:38, 2025-11-11
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20