To nie tylko zmiana adresu, ale także początek nowego rozdziału, który przyniesie szereg korzyści mieszkańcom Zawiercia i wszystkim odwiedzającym.
SOWA, czyli lokalne centrum nauki, powstała dzięki współpracy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Nauki Kopernik i zawierciańskiego MOK-u.
Dzięki merytorycznemu wsparciu Centrum Nauki Kopernik, które przeniosło do Strefy swoje najlepsze doświadczenia wystawiennicze i edukacyjne, odwiedzający mają tu szansę zmierzyć się z siłą grawitacji, stworzyć własny film animowany czy posłuchać dźwięków nie uchem, a łokciem.
W Strefie, oprócz wystawy, znajduje się także Majsternia.
Na śmiałków czekają w niej wyzwania logiczno-konstrukcyjne i związane z nimi zestawy akcesoriów.
W przestrzeni tej można budować mosty, wieże czy katapulty – samodzielnie lub w grupie, rozwijając umiejętność współpracy i komunikacji.
SOWA to przyjazne środowisko, które nie wymaga od gości wcześniejszego przygotowania.
Swobodnie działamy przy stacjach badawczych i szukamy najlepszych rozwiązań.
Popełnione tu omyłki są wartościową składową procesu aktywnego uczenia się. Mylimy się, poprawiamy, dążymy do jak najlepszych rezultatów
– komentuje dr Mateusz Kot, kierownik Działu Rozwoju Ośrodków Partnerskich w Centrum Nauki Kopernik.
Taki proces pomaga doskonalić umiejętność krytycznego myślenia, wyciągania wniosków i rozwiązywania problemów. Jest cenny bez względu na to, ile mamy lat. Wszystko w myśl idei lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie.
SOWA w nowej lokalizacji została powiększona o dodatkowe stacje badawcze, a zespół architektek z Centrum Nauki Kopernik zadbał o to, aby przestrzeń zaaranżowano z dbałością o każdy szczegół – szerokie przejścia, brak barier, a także przemyślane, logiczne rozmieszczenie eksponatów.
Wszystko to pozwala swobodnie poruszać się po wystawie i w naturalnym rytmie ją eksplorować.
Nowe miejsce zapewnia również elastyczność – ekspozycję łatwo dostosować do potrzeb różnych wydarzeń, warsztatów czy nowych aranżacji.
Przestrzeń nie dominuje nad tematyką wystawy, nie rozprasza uwagi, lecz skutecznie wspiera proces eksplorowania.
Jest intuicyjna i przyjazna dla osób w różnym wieku, o różnych potrzebach i poziomie wiedzy.
Nowa lokalizacja Strefy pozwala na pełniejsze wykorzystanie potencjału oferty Miejskiego Ośrodka Kultury.
Dzięki temu nasi goście będą mogli odkrywać wystawę, odwiedzić kino, zaplanować dzień pełen wrażeń. Nowe eksponaty – które pokazują, jak działał samonośny most Leonarda da Vinci, na czym polega aperiodyczność i nieskończoność, oraz pozwalają sprawdzić, czy kręci nas kryptologia – z pewnością zaskoczą i zainspirują odwiedzających
– mówi Emilia Pawłowicz, koordynatorka Strefy z Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu.
Z okazji inauguracji nowej lokalizacji goście Strefy SOWA mogą liczyć na wyjątkowe atrakcje.
W pierwszym tygodniu po otwarciu organizowane będą konkursy, w których będzie można zdobyć darmowe wejściówki na Wystawy i do Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Strefa zaprasza do zawierciańskiego MOK-u już od 9 kwietnia.
Kontakt: Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” w Zawierciu, ul. ul. Piastowska 1
Email: [email protected]
Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz