Tam realizowali wspólnie projekt „Time for water – Czas na wodę”.
Młodzież wspólnie poszerzała swoją wiedzę i badała globalne wyzwania związane z niedoborem wody i problemami sanitarnymi.
Ponadto zgłębili też rozwiązania dotyczące gospodarki wodnej w takich krajach jak Chile, Nigeria, Indie i Cypr.
W trakcie spotkania z hydrogeologiem Wojciechem Rykałą uczestnicy poznali wyzwania związane z gospodarką wodną, globalnym niedoborem wody i ukrytym śladem wodnym w produktach codziennego użytku.
W Katowicach odwiedzili ekopracownię Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, gdzie prezes stowarzyszenia- pan Olaf Józefoski - przedstawił im informacje, jak działają organizacje ekologiczne i środowiskowe oraz w jaki sposób organizować własne inicjatywy.
Młodzież odwiedziła też Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców, gdzie została zapoznana z jego szeroką działalnością.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których ozdobili torby na zakupy zgodnie z tematyką projektu.
Kolejny wyjazd obejmował zwiedzanie Oczyszczalni Ścieków w Zawierciu, gdzie młodzież poznała proces oczyszczania oraz tajniki funkcjonowania zakładu.
Podczas 9 dni wymiany uczestnicy uzbrojeni w kompleksową wiedzę wykonywali szereg ciekawych i angażujących zadań, jak np. prezentacje multimedialne, filmy w ramach kampanii dotyczącej wody i problemów sanitarnych, budowali własnoręcznie filtry do wody czy uczestniczyli w debacie oksfordzkiej.
Oczywiście nie mogło obyć się również bez spotkania kulturowego, które przybliżyło wszystkim kraje uczestników, z których pochodzą.
Tradycyjne stroje, narodowe tańce i przysmaki typowe dla Litwy, Rumunii i Polski oraz prezentacje multimedialne przybliżyły miejsca pochodzenia rówieśników.
Wieczory natomiast scalały grupę podczas różnych aktywności, jak np. wieczorek karaoke czy gry planszowe popularne w różnych krajach.
Program obejmował oczywiście wizytę w szkole polskich uczestników – młodzież zwiedziła piękny i nowoczesny budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy, gdzie została bardzo ciepło przyjęta przez całą społeczność szkolną.
Podczas spotkania goście zaprezentowali wyniki swoich dotychczasowych działań w formie prezentacji.
Ponieważ pogoda sprzyjała udało się włączyć dodatkowy punkt do programu – zwiedzanie malowniczego miasteczka Pilica pod opieką naszego znakomitego nauczyciela historii.
Zwieńczeniem całej wymiany była ceremonia wręczenia certyfikatów oraz upominków ufundowanych przez Zawierciańskie Forum Pracodawców, rodziców jednego z polskich uczniów oraz pamiątkowych magnesów z wymiany.
Po sesji fotograficznej uczestnicy udali się w podróż powrotną, zabierając ze sobą zdobytą wiedzę, umiejętności, bagaż pełen miłych wspomnień i nowych znajomości.
Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz