Zamknij
REKLAMA

Morawiecki o SW: solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą

23:13, 25.06.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Spotykamy się w bardzo szczególnym miejscu. To Muzeum Więźniów Represjonowanych w PRL i Żołnierzy Wyklętych - miejsce bardzo szczególne, miejsce, które naznaczone jest krwią, męczeństwem naszych bohaterów" - mówił Mateusz Morawiecki, w młodości również działacz Solidarności Walczącej (SW).

Sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.; Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki do uczestników warszawskich obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej.

Zwrócił uwagę, że "to miejsce naznaczone jest męczeństwem, ale naznaczone jest też zwycięstwem". "Zwycięstwem, choć tego zwycięstwa, wolności nie mogli doświadczyć ci, którzy tu, w tych murach, jak ojciec pani Zofii - rotmistrz Witold Pilecki - dawali świadectwo wierności Polsce, wierności prawdzie i stawali w imieniu walki o niepodległość" - wyjaśnił.

"W tej sztafecie wolności, na drodze ku jej odzyskaniu pojawiła się Solidarność - wielki, wspaniały ruch, jeden z największych, jeśli nie największy ruch społeczny w historii świata, który dał nadzieję" - podkreślił premier. "Dał nadzieję Polsce, ale dał nadzieję także narodom Europy Wschodniej" - dodał.

Morawiecki przypomniał, że "jeszcze przed zjazdem Solidarności (...) Andrzej Kołodziej, nasz znakomity towarzysz broni i jeden z przywódców Solidarności Walczącej wręczył mi egzemplarz +Biuletynu Dolnośląskiego+ wydanego w sierpniu 1981 r.". "Tam wydrukowane zostało, przywiezione z Rosji, +Przesłanie do polskiej Solidarności+" - wspomniał.

"W odpowiedzi na tamto +Przesłanie+ I Zjazd Solidarności przyjął +Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej" - wyjaśnił.

Morawiecki podkreślił, że "ta sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.". "Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą. Którzy nie godzili się na wydłużenie łańcucha oferowane przez komunistów; nie godzili się na zamianę kajdan żelaznych na aksamitne, tylko chcieli - wy chcieliście - wolnej Polski od samego początku" - powiedział premier.

Organizatorami dwudniowych obchodów 40. rocznicy powstania SW w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie są: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Fundacja Wizja Rozwoju i Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, a współorganizatorami: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. (PAP)

autorzy: Grzegorz Janikowski, Michał Szukała

gj/ szuk/ mir/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%