Zamknij

Przedłuż żywotność choinki w mieszkaniu

16:13, 01.12.2021 Aktualizacja: 16:26, 01.12.2021

Przedłuż żywotność choinki w mieszkaniu

Choinka jest niezaprzeczalnym symbolem świąt bożonarodzeniowych - nie tylko chcemy, aby przepięknie wyglądała, ale również roztaczała na całe mieszkanie świąteczny zapach. Choinkę do domu możesz kupić nawet teraz, jednakże musisz ją w odpowiedni sposób zahartować, aby zbyt szybko nie zgubiła igieł i w noc wigilijną ciągle prezentowała się jak dopiero co przyniesiona z pola. Na choinkę do naszego domu najczęściej wybieramy świerka pospolitego lub jodłę kaukaską. Oczywiście możesz wybierać również spośród innych rodzajów drzewek choinkowych, jednakże musisz liczyć się z ich innymi parametrami. Co zrobić, aby choinka przez długi czas prezentowała się efektownie i szybko nie zgubiła igieł? Dzięki naszym poradom Twoja żywa choinka bez większego problemu postoi do święta Trzech Króli, a nawet i dłużej!

 

1 Na samym początku, nawet przed wyjściem na zakupy, musisz zastanowić się, gdzie ustawisz choinkę. Kiedy wybierzesz odpowiednie miejsce, polecamy Ci je zmierzyć, aby wiedzieć na jakiej wielkości choinkę, możesz sobie pozwolić. Kupno zbyt dużej choinki, która nie zmieści się w domu, może skutkować koniecznością jej obcięcia, przez co nie będzie prezentowała się tak stylowo i świątecznie. Choinka na wymiar będzie idelanym rozwiązaniem. 

2 Kiedy będziesz już na miejscu, najważniejszy jest wybór dobrej choinki. Jak rozpoznać tą właściwą? Przede wszystkim zwróć uwagę na jej gęstość, a także jej ciężar. Im cięższa choinka, tym jest świeższa - jeszcze nie straciła wilgoci po ścięciu. Możesz spróbować delikatnie stuknąć choinką o podłoże, aby sprawdzić, czy nie leci z niej zbyt duża ilość igieł - wybierz ten egzemplarz, z którego spada najmniej igieł. 

3  Teraz ważne jest odpowiednie zabezpieczenie choinki do transportu - warto owinąć ją specjalną siatką, dzięki czemu zapobiegniemy łamaniu się gałęzi oraz innym uszkodzeniom. Najprostszym rozwiązaniem przy włożenie choinki na przyczepkę lub przywiązanie jej do dachu. Jeżeli nie możesz jednak skorzystać z tych rozwiązań, choinkę możesz również przewieźć w bagażniku. Pamiętaj, aby w takim przypadku, choinkę umieścić podstawą do kierunku jazdy, co pomoże jej zachować odpowiednią wilgotność. 

4 Zanim wniesiesz choinkę do domu, musisz wykonać kilka ważnych czynności. Przede wszystkim, dostosuj pień do posiadanej przez Ciebie podstawy, podczas jego piłowania lepiej nie odwijaj siatki z choinki, ponieważ w ten sposób będzie Ci łatwiej zapanować nad drzewkiem i przy okazji zbytnio się nie pouszkadzać. Co dalej? Choinkę pozostaw w chłodnym miejscu, np. garażu, na dzień lub dwa w wiadrze napełnionym wodą. Przypilnuj, żeby choinka była odpowiednio nawodniona, zanim przeniesiesz ją do domu. W garażu będzie nieco cieplej niż na zewnątrz, dlatego jest to dobry pomysł na powolną aklimatyzację drzewka świątecznego. 

5 Przenieś choinkę do domu - ustaw ją w stojaku we wcześniej wyznaczonym miejscu oraz zdejmij z niej siatkę. Na rynku dostępne są specjalne stojaki z pojemnikiem na wodę, jednakże jeżeli takiego nie posiadasz pod choinką, możesz umieścić miskę z wodą lub owinąć pień drzewka watą nasączoną z wodą (pamiętaj, aby watę wymieniać co kilka dni, aby igły jak najdłużej mogły zachować swoją świeżość). Oczywiście, choinkę najlepiej będzie ustawić z dala od grzejników oraz kominków, ponieważ nie tylko dłużej będzie się stylowo prezentowało, ale również będzie zachwycać świątecznym zapachem. Choince warto zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń, aby powietrze mogło wokół niej swobodnie przepływać. 

6 Co zrobić z choinką po świętach? Uschnięte drzewko możesz rozdrobnić na mniejsze części i wykorzystać jako materiał pod krzewy, a także jako ściółkę, która będzie blokowała wyrastanie chwastów. 


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%