Zamknij
REKLAMA

Jesienne sadzenie wiosennych kwiatów - 10 praktycznych wskazówek

12.11.2021

Jesienne sadzenie wiosennych kwiatów - 10 praktycznych wskazówek

Do wiosny jeszcze daleko, ale spróbuj wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać. Jeśli teraz posadzić cebulki kwiatowe, to już za kilka miesięcy Twój ogród wypełni się feerią barw. Krótko mówiąc: posadź cebulki jesienią, by cieszyć się ich kwiatami wiosną! Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kiedy sadzić wiosenne kwiaty?

Jesień to najlepsza pora na sadzenie cebulek wiosennych kwiatów, ale dlaczego trzeba to robić z takim wyprzedzeniem? W małej cebulce ukryty jest już piękny kwiat, ale by zakwitł potrzebuje kilku miesięcy chłodu. Cebulki zakopane w ziemi będą miały wystarczająco dużo czasu, by wypuścić korzenie przed nadejściem mrozów. Nie zwlekaj z tym zbyt długo, bo im szybciej się ukorzenią, tym lepiej zniosą przymrozki.

Sadzimy wiosenne kwiaty jesienią - jak to zrobić?

Sadzenie cebulek to jedno z najprzyjemniejszych i najłatwiejszych zadań dla ogrodnika! Wystarczy posadzić je na odpowiedniej głębokości i zapomnieć na kilka miesięcy.

Skorzystaj z naszych 10 praktycznych wskazówek i posadź swoje cebulki:

1. WYBIERZ duże cebule, bo wytworzą zdrowe rośliny i duże kwiaty! Powinny mieć całą skórkę, bez uszkodzeń, przebarwień i oznak chorób. Wyrzuć wątpliwej jakości zainfekowane cebulki, by nie zaraziły pozostałych!

2. USUŃ chwasty i małe kamienie w miejscu sadzenia. Wykop dołek na kilka cebulek lub pojedyncze zagłębienia, w których każdą z nich zasadzisz osobno

3. DODAJ na dno dołka żyznej i przepuszczalnej ziemi (może być to gotowe podłoże uniwersalne z worka) albo dobrze rozłożonego kompostu.

4. WCISKAJ delikatnie cebulki do dołka, tak aby ich spiczaste wierzchołki były skierowane w górę . Uważaj, by nie naciskać zbyt mocno na nie, ponieważ mogłoby to spowodować ich uszkodzenie.

5. POSADŹ je na odpowiedniej głębokości równej trzykrotności wysokości cebulki - taką, która ma 3 cm wysokości, posadź na głębokości 9 cm.

6. ZACHOWAJ odstępy: duże sztuki posadź od 7 do 20 cm od siebie, a małe od 3 do 7 cm.

7. PRZYSYP cebulkę ziemię i lekko uklep dłonią, ale nie ugniataj stopami, by nie uszkodzić wrażliwego wierzchołka!

8. PODLEJ cebulki wodą, jeśli gleba jest sucha. Dzięki temu szybciej zaczną wypuszczać korzenie.

9. OZNACZ miejsce, by nie zapomnieć, gdzie posadziłeś swoje cebulki. Choć teraz wydaje się to zbędne, to za kilka miesięcy łatwiej je znajdziesz i nie zdepczesz!

10. CZEKAJ cierpliwie! Cebulki ukryte bezpiecznie w ziemi, wiosną, gdy tylko temperatura zacznie rosnąć, wybudzą się z zimowego snu i zakwitną.

Jakie cebulki wybrać?

Wśród kilkudziesięciu różnych gatunków wiosennych kwiatów cebulowych wybraliśmy 5, które są tanie i łatwo dostępne, doskonale zimują, gwarantują pewne i obfite kwitnienie. Zobacz nasz wybór:

TULIPANY

Kwitnienie: od marca do maja; Sadzenie: od połowy września do końca października; Głębokość: 10-15 cm

HIACYNTY

Kwitnienie: od kwietnia do maja; Sadzenie: od połowy września do połowy października; Głębokość: 10-15 cm

NARCYZY

Kwitnienie: od kwietnia do maja; Sadzenie: od początku do końca września; Głębokość: 10-15 cm

SZAFIRKI

Kwitnienie: od marca do końca kwietnia; Sadzenie: od połowy września do połowy października; Głębokość: 5-8 cm

KROKUSY

Kwitnienie: od marca do połowy kwietnia; Sadzenie: od połowy września do połowy października; Głębokość: 6-8 cm


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz