Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny w tym roku projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Tym razem podwyżki mają objąć pracowników pochodzących z wyboru oraz z powołania.
Jak wskazano w projekcie maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz członków zarządu powiatów i urzędów marszałkowskich wzrośnie o około 5 proc. Podobne podwyżki dotyczyć będą skarbników wszystkich szczebli samorządu terytorialnego oraz zastępców wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
„Kwoty zostały ustalone w taki sposób, aby łącznie z dodatkiem specjalnym nie przekroczyły wysokości 21 043,57 zł, tj. zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.
Jak wyjaśniono, zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy budżetowej na rok 2025 kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe została ustalona w wysokości 1 878,89 zł, czyli wzrosła o 5 proc. w stosunku do wcześniej obowiązującej (dotychczasowa kwota bazowa wynosiła 1789,42 zł).
„Wraz z dokonaniem zmian wysokości wynagrodzenia dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru konieczne jest dokonanie zmian wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie powołania. Określone w projekcie rozporządzenia maksymalne poziomy wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego pracowników zatrudnionych na podstawie powołania są ustalone odpowiednio w relacji do maksymalnych poziomów wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru i łączny wzrost ww. wynagrodzenia wraz z dodatkiem funkcyjnym także wynosi co do zasady ok. 5 proc.” - wskazano.
Projekt rozporządzenia zakłada również korektę katalogu stanowisk pomocniczych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, centrach integracji społecznej, jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz centrach usług społecznych.
„Zaproponowana zmiana umożliwi jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej (m.in. ośrodki pomocy społecznej oraz domy pomocy społecznej) zatrudnienie jako opiekunów oraz młodszych opiekunów również osoby z wykształceniem podstawowym” – wyjaśniono w uzasadnieniu.
Jak wskazano w projekcie, „wynagrodzenie pracownika samorządowego ustalone na podstawie przepisów zmienianego rozporządzenia w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem nie może być niższe od wynagrodzenia ustalonego temu pracownikowi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia”.
Nowe przepisy dotyczące maksymalnych kwot wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego mają mieć zastosowanie do wynagrodzeń oraz dodatków należnych od 1 lipca 2025 r.
mr/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz