Podczas wtorkowego posiedzenia podkomisji stałej ds. jakości kształcenia i wychowania wiceministra edukacji poinformowała o przygotowaniach i wdrożeniu programu „Szkoła dla wszystkich”.
„To nie jest tylko program, który ma wesprzeć dzieci z doświadczeniem migracji, z doświadczeniem uchodźczym, z doświadczeniem traumy wojennej, ale wszystkich, którzy razem z dziećmi i młodzieżą z tym doświadczeniem żyją i pracują. Ten program pomoże wszystkim” - mówiła wiceministra Paulina Piechna-Więckiewicz
Jak zapewniła wiceministra, proces związany z uwagami legislacyjnymi został zakończony, a w poniedziałek skierowano pismo o pilne procedowanie programu w trybie obiegowym.
„Chciałam zapewnić stronę samorządową, że podtrzymujemy, że będzie refundacja etatów asystentów międzykulturowych. Środki są zabezpieczone, to kwestia ogłoszenia programu” – dodała Piechna-Więckiewicz.
Samorządy będą mogły otrzymać refundację kosztów zatrudnienia asystentów międzykulturowych od 1 stycznia 2025 roku, po wcześniejszym złożeniu wniosku do wojewody.
Dofinansowanie na zatrudnienie asystenta międzykulturowego będzie wynosiło 4666 zł.
Jak zapowiedziało MEN rządowy projekt zmienia swoją nazwę i będzie nazywał się „Przyjazna szkoła”.
Projekt jest również skierowany do dzieci pochodzenia romskiego, które przybyły do Polski z Ukrainy.
Projekt jest realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027.
Rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy jest skierowany do dzieci, które:
1. przybyły do Polski w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i legalnie przebywają na terytorium RP zgodnie z przepisami krajowymi,
2. realizują obowiązek szkolny lub nauki w polskim systemie oświaty,
3. zostały wpisane na listę uczniów w szkole oraz zostały przypisane do oddziału podstawowego i przygotowawczego w bazie danych systemu informacji oświatowej (SIO).
Wsparcie będzie realizowane w trzech modułach:
• Moduł I Asystent międzykulturowy: moduł polegający na dofinansowaniu do zatrudnienia asystenta międzykulturowego przez 12 miesięcy (rok kalendarzowy), a warunkiem uzyskania dofinansowania jest obecność co najmniej jednego uczenia lub jednej uczennicy z Ukrainy w szkole.
• Moduł II – Dobrostan społeczności szkolnej- czyli podwyższenie poziomu dobrostanu uczniów i uczennic z Ukrainy oraz całości środowiska szkolnego przez realizację różnorodnych form wsparcia kierowanych do uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji, ich rodziców oraz integrację w oddziałach klasowych dla ich rówieśników w ramach szkoły do której uczęszczają. Wsparcie adresowane również do kadr systemu oświaty w obszarze kształcenia, wychowania i opieki.
• Moduł III – Doskonalenie kadr systemu oświaty – poprzez podniesienie kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty oraz osób wspierających proces edukacyjny w środowisku wielokulturowym, w celu skutecznej integracji uczniów z różnych środowisk kulturowych, zapewnienie im równych szans edukacyjnych oraz budowanie otwartego i wspierającego środowiska szkolnego.
mo/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz