Zamknij

Wzmocnienie kadr oraz stabilne wynagradzanie; socjalni wskazują kierunki reformy systemu pomocy społecznej

08:13, 21.11.2024 PAP Aktualizacja: 08:13, 21.11.2024
Skomentuj PAP PAP

Przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej Paweł Maczyński oraz prof. UJ Hubert Kaszyński i prof. UG Marcin Boryczko skierowali do ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk apel dotyczący kierunków planowanej reformy systemu pomocy społecznej. Postulaty zawarte w apelu zostały sformułowane podczas dyskusji XXXIII Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej. 

We wnioskach zamieszczonych w piśmie do MRPiPS zaznaczono, że praca socjalna wymaga wzmocnienia w wymiarze instytucjonalnym i środowiskowym. Natomiast reformy w obszarze pomocy społecznej powinny być poddane ewaluacji w zakresie ich skuteczności, co pozwoli na lepsze dopasowanie proponowanych zmian do aktualnych potrzeb społecznych.

„Praca socjalna w Polsce wymaga wzmocnienia kadr pracowników pomocy społecznej, w tym w szczególności - samych pracowników socjalnych. Niezbędne jest zagwarantowanie im właściwych oraz stabilnych warunków pracy i wynagradzania, ale także możliwości rozwoju i dobrostanu psychicznego oraz fizycznego (np. superwizja, szkolenia kompetencyjne, programy recovery), w tym w reakcji na kryzysy z którymi się mierzą i których doświadczają” – wskazano. 

Według autorów apelu, istnieje deficyt w funkcjonowaniu instytucji powołanych do profesjonalnego udzielania pomocy. Brakuje też wsparcia w naturalnym środowisku osób wykluczonych.

„Działania nakierowane wyłącznie na deinstytucjonalizację nie stanowią pełniej i komplemantarnej odpowiedzi na złożoność ludzkich problemów, jak też na współczesne, w tym demograficzne wyzwania stojące przed naszym społeczeństwem” - zauważono.

 

W apelu przypomniano, że władze publiczne są zobowiązane do zaspokajania potrzeb osób niesamodzielnych, „zarówno poprzez tworzenie stabilnych i trwałych podstaw, w tym finansowych dla usług realizowanych w środowisku zamieszkania tych osób i przez ich najbliższe otoczenie, jak też przez efektywnie działające instytucje pomocy społecznej”. 

 

Jak wskazano w apelu, „reforma systemu pomocy społecznej w Polsce powinna uwzględniać rosnącą liczbę migrantów i uchodźców oraz przewidzieć działania mające na celu integrację tych grup, przy jednoczesnym wsparciu społeczności lokalnych”.

 

Autorzy apelu oczekują, że ich wnioski zostaną przedłożone powołanemu przez ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk Zespołowi ds. Reformy Systemu Pomocy Społecznej.

 

Zespół ds. Reformy Systemu Pomocy Społecznej powołany w MRPiPS, złożony jest z ekspertów, praktyków oraz osób ze świata nauki. Jednym z zadań zespołu jest wypracowanie rozwiązań systemowych dotyczących wsparcia kadr pomocy społecznej, między innymi w kwestii związanej z ich wynagrodzeniami, jak również w innych aspektach ich pracy.

 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%