Zamknij

Poznaliśmy harmonogram prac i skład zespołu ds. nowej podstawy programowej lekcji WF-u

06:20, 13.11.2024 PAP Aktualizacja: 06:20, 13.11.2024
Skomentuj PAP PAP

Powołany do życia zespół ekspertów i praktyków zajmie się stworzeniem nowej podstawy programowej lekcji wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. 

Nasza deklaracja jest szczególnie ważna w obliczu testów sprawnościowych przeprowadzonych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Okazało się, jak wiele można zmienić w lekcjach wychowania fizycznego i jak wiele trzeba zmienić w tych lekcjach. Młodzież niestety ćwiczy coraz mniej i ma coraz mniej kompetencji ruchowych – mówiła Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka. 

Szafowa MEN zaznaczyła, że szkoła jest jednym z tych miejsc, gdzie młodzież naprawdę może zakochać się w sporcie. Informacje gromadzone przez ministerstwo w tym zakresie nie są jednak optymistyczne. 
Barbara Nowacka zapowiedziała zdecydowaną rewizję frekwencji w szkołach i to nie tylko podczas lekcji WF-u.

Tak naprawdę niewielki procent uczniów ma zwolnienia permanentne ale tych zwolnień z zajęć z WF-u niestety jest dużo. Ministerstwo Edukacji Narodowej bardzo uważnie przygląda się też temu jak w ogóle wygląda frekwencja w szkołach i na lekcjach WF-u i tak dalej być nie może. Nie może być tak, że 50 proc. usprawiedliwionych nieobecności zalicza przedmiot  – zaznaczyła. 

Reforma kształcenia przygotowywana przez MEN wejdzie w życie w 2026 roku, ale już w 2025 roku zacznie obowiązywać nowa postawa programowa z przedmiotów edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. 

Wychowanie fizyczne ma według zapowiedzi MEN zostać powiązane z edukacją zdrowotną. 

Jako, że edukacja zdrowotna jest tworzona we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i oczywiście z Ministerstwem Sportu i Turystyki, nie widzę powodu, by podstawa programowa z WF-u nadal zawierała bardzo dużo teoretycznych wskazań, działań, a nie była nastawiona na to, na czym mi najbardziej zależy, czyli na rozwijaniu praktycznych umiejętności – zapewniała Ministra Edukacji Narodowej.

Nowo powołany zespół według zapewnień obu resortów wyróżnia się różnorodnością i wiedzą. Do jego obowiązków, poza stworzeniem podstawy programowej lekcji wychowania fizycznego, będzie należało przygotowanie rekomendacji. 

Sport w szkole to nie tylko lekcje WF-u. To także aktywność pozalekcyjna, to aktywność dnia codziennego. Jeśli młoda osoba z domu nie wynosi przyzwyczajeń do ruchu, sportu, szkoła może to poprawić. Może zaszczepić w młodym człowieku pasję – przekonywała Barbara Nowacka. 
 

Nacisk na dobrze przygotowane lekcje WF-u ma być położony już w nauczaniu wczesnoszkolnym. Podczas konferencji prasowej zaakcentowano również niebagatelny wpływ aktywności ruchowej na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży. 

Znaczenie wychowania fizycznego w szkole musi się zmienić. Mam wrażenie, że w budynku Ministerstwa Edukacji Narodowej po raz pierwszy na serio dostrzeżono problem kompetencji ruchowych – mówił Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki. 

Wypracowana podstawa programowa lekcji WF-u a także rekomendacje mają być gotowe w lutym i trafią wtedy do konsultacji publicznych. Pełna podstawa programowa powinna trafić do nauczycielek i nauczycieli pod koniec marca. 

 

mo/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%