Ponad trzy dekady działalności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej były niezwykle ważne dla rozwoju ekologicznego Polski, co zaznaczył wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
"NFOŚiGW to unikatowa instytucja, która 35 lat temu powstała ponad podziałami, by podnosić jakość środowiska. Wdrożono wtedy zasadę zanieczyszczający płaci i system ekokonwersji długu, co umożliwiło realizację projektów na rzecz środowiska" - przekazał wiceminister. "Cele Unii Europejskiej - neutralność klimatyczna, gospodarka obiegu zamkniętego, odbudowa zasobów przyrodniczych wskazują na wyzwania i szanse stojące dziś przed NFOŚiGW. Wraz z wojewódzkimi funduszami oraz Bankiem Ochrony Środowiska buduje on ekosystem finansowania ochrony środowiska w Polsce" - dodał Bolesta.
Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska NFOŚiGW, podkreśliła, że na proekologiczne projekty Fundusz przez 35 lat istnienia przekazał aż 142 miliardy złotych.
"To pokazuje skalę naszego działania. Wspieramy projekty, które generują konkretne efekty ekologiczne. W naszej nowej strategii wskazaliśmy obszary kluczowe do osiągnięcia neutralności klimatycznej i wypełnienia prawodawstwa unijnego i krajowego w tym zakresie. Cztery priorytetowe filary to: transformacja energetyczna, ochrona powietrza, gospodarka obiegu zamkniętego i ochrona bioróżnorodności" - przekazała z okazji jubileuszu Zawadzka-Stępniak.
Dzięki inwestycjom, które wspierał NFOŚiGW, w Polsce zmniejszyła się emisja gazów cieplarnianych o 28 mln ton CO2. Innymi zasługami Funduszu na rzecz zielonej transformacji kraju jest m.in. oszczędność prawie 11 TWh energii rocznie, termomodernizacja blisko pół miliona budynków prywatnych i publicznych, 89 tys. km zbudowanej i zmodernizowanej sieci kanalizacyjnej, jak również pojawienie się 600 autobusów elektrycznych i ponad 27 tys. samochodów elektrycznych na polskich drogach.
Z okazji jubileuszu kierownictwo NFOŚiGW pochyliło się nad opracowaniem nowej strategii działania w latach 2025-2028. Jak czytamy w komunikacie prasowym Funduszu, priorytetami w najbliższym czasie będą ekspertyzy i prace naukowo-badawcze, edukacja ekologiczna, monitoring środowiska, adaptacja do zmian klimatu, ochrona różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów, ochrona różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów, oraz wymienione przez prezeskę Zawadzką-Stępniak gospodarka o obiegu zamkniętym, poprawa jakości powietrza i transformacja energetyczna.
Na dwie ostatnie kwestie NFOŚiGW w 2025 roku planuje przeznaczyć ponad 80 proc. wydatków ze środków własnych. Fundusz zaznacza, że cele te zamierza zrealizować przede wszystkim dzięki ograniczeniu wykorzystania surowców kopalnych, zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) i podniesieniu efektywności energetycznej. Poprawie jakości powietrza i transformacji energetycznej ma pomóc również wsparcie infrastruktury do magazynowania energii, także wśród podmiotów prywatnych.
mk/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz