Kwestia interpretacji przepisów w zakresie konieczności podejmowania przez organy stanowiące gmin odrębnych uchwał w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji w ramach realizacji rządowego programu „Ciepłe Mieszkanie" podzieliła regionalne izby obrachunkowe.
Zdaniem RIO w Bydgoszczy rada gminy powinna określić w drodze uchwały zasady udzielania beneficjentom końcowym dotacji w ramach wspomnianego programu.
W ocenie Izby sam regulamin udzielania dotacji ustalony przez NFOŚiGW i zawarte na jego podstawie umowy nie mogą stanowić wyłącznej podstawy udzielania dotacji. Podobnie nie wystarczy samo zarządzenie burmistrza, czy ogłoszenie o naborze wniosków.
Odmienne stanowiska w te sprawie zaprezentowały m.in. RIO w Szczecinie, Opolu, Katowicach i Lublinie.
Ta ostatnia w komunikacie sprzed kilku dni podkreśliła, że art. 403 ust. 5 ustawy Prawo ochrony środowiska nie stanowi podstawy prawnej do podejmowania uchwał w zakresie, który dotyczy zadań finansowanych przez NFOŚiGW czy też fundusze wojewódzkie, realizowanych na podstawie szczegółowych zasad określonych przez Fundusz.
„Zasady te, przyjęte w Programie Priorytetowym, wskazują m.in. kryteria wyboru inwestycji objętych dofinansowaniem, a dla gminy przewidują w istocie rolę pośrednika pomiędzy dotującym a beneficjentem końcowym” – zaznaczyła lubelska RIO dodając, że wyklucza to możliwość podjęcia w tym zakresie uchwały, która dotyczy określenia zasad udzielania dotacji przez organ stanowiący gminy (w tym wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania) na zadania własne w zakresie ochrony środowiska.
Zdaniem wiceprzewodniczącego Krajowej Rady RIO Grzegorza Czarnockiego przepis ten jest niejednoznaczny stąd problemy z jego interpretacją.
„Większość izb uchylało takie uchwały, a stanowisko przedstawione przez Izbę w Bydgoszczy jest mniejszościowe. Niemniej zarówno we wniosku o wyjaśnienie miasto Toruń wskazało na bogate już orzecznictwo innych Izb i wyroki WSA, jak również RIO w Bydgoszczy w odpowiedzi cytuje wyroki WSA w Łodzi o odmiennej wymowie” – zauważył Czarnocki.
Wiceszef KRRIO podkreślił, że w tej sytuacji kluczowe jest to, że istnienie problemu niejednoznacznych przepisów dostrzegło ministerstwo, które zgłosiło projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie.
„Staramy się jako Krajowa Rada RIO minimalizować rozbieżności w orzecznictwie i praktykach Izb, ale nie zawsze jest to łatwe. W tym przypadku, rozwiązaniem będzie, mam nadzieję, nowelizacja ustawy” – podsumował Czarnocki.
mp/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz