Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na interpelację w sprawie regulacji dotyczących awansu zawodowego nauczycieli wyjaśniło jak stosować przepisy znowelizowanej Karty Nauczyciela. Chodzi o możliwość po urlopie rodzicielskim lub długotrwałym zwolnieniu lekarskim kontynuowania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego bez utraty dotychczasowych osiągnięć i dorobku zawodowego.
„Zgodnie z przepisami w sprawie awansu zawodowego nauczycieli obowiązującymi od 1 września 2022 r., w tym art. 9ca ust. 9 ustawy – Karta Nauczyciela, do okresów przygotowania do zawodu nauczyciela lub okresu przepracowania wymaganego do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego nie wlicza się okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego” – wyjaśnił wiceminister edukacji Henryk Kiepura. „Nauczyciel korzystający z urlopów rodzicielskich może kontynuować przygotowanie do zawodu po nieobecności trwającej dłużej niż rok i 6 miesięcy” – dodał.
Wiceminister wyjaśnił, że przepisy dotyczące nieobecności nauczyciela odbywającego staż na kolejny stopień nauczyciela wynikające z art. 9d ust. 5-5a ustawy – Karta Nauczyciela Dz. U. z 2024 r. poz. 986, w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2022 r., są wygasające i dotyczą wyłącznie nauczycieli, którzy realizują awans zawodowy na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 września 2022 r.
„Stosownie bowiem do art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1730 z późn. zm.), nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, oraz nauczyciele którzy przed dniem 1 września 2022 r. rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela dyplomowanego uzyskują odpowiednio stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego według przepisów obowiązujących przed 1 września 2022 r., w tym rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 2200)” – wskazał Kiepura.
Jak wyjaśniono w odpowiedzi na interpelację, na mocy art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela, nauczyciele kontraktowi mogą ubiegać się o stopień nauczyciela mianowanego według przepisów dotychczasowych nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2027 r.
Wiceszef resortu poinformował też, że wnioski kierowane przez środowiska oświatowe o zmianę lub korektę niektórych rozwiązań systemowych dotyczących organizacji i warunków pracy nauczycieli są rozpatrywane przez powołany przez MEN Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Zadaniem zespołu jest przygotowanie propozycji nowych rozwiązań, w tym dotyczących awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz