Nowe przepisy mają uprościć życie właścicielom samochodów. Rząd przyjął projekt ustawy, który przewiduje m.in. rejestrację pojazdów całkowicie online i koniec z obowiązkiem przynoszenia tablic do urzędu.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy mają ułatwić życie kierowcom oraz pracownikom urzędów komunikacji. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury jako element rządowego pakietu deregulacyjnego i odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na cyfryzację usług publicznych.
Najważniejszą zmianą będzie możliwość złożenia wniosku o rejestrację pojazdu całkowicie elektronicznie. Wniosek będzie można złożyć online – przez usługę Ministra Cyfryzacji lub aplikację mObywatel. Dla osób, które odwiedzą urząd osobiście, pracownik wydziału komunikacji wprowadzi dane do elektronicznego formularza. To nie tylko przyspieszy procedurę, ale też ułatwi urzędom elektroniczne archiwizowanie dokumentów.
Nowelizacja znosi obowiązek legalizacji dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Właściciel pojazdu nie będzie musiał ich przynosić do urzędu – wystarczy oświadczenie, że tablice są czytelne i nieuszkodzone. Pozwoli to zachować dotychczasowy numer rejestracyjny bez zbędnych formalności.
Zgodnie z projektem, zniknie też obowiązek dostarczania papierowego zaświadczenia o badaniu technicznym pojazdu, o ile jego wynik jest już widoczny w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Uproszczenie obejmie również przypadki, gdy pojazd zostanie sprzedany przed upływem terminu rejestracji – w takiej sytuacji nowy właściciel nie będzie musiał składać osobnego wniosku.
Zmiana przepisów przewiduje też uproszczenie procedury dla kierowców, którzy chcą holować przyczepy. Jeżeli informacja o takiej możliwości znajduje się w dokumentach homologacyjnych, to będzie można uzyskać stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym bez dodatkowego badania technicznego.
Dla urzędników rejestrujących pojazdy ważną nowością będzie tzw. usługa AVI (Actual Vehicle Information). To narzędzie umożliwi elektroniczną wymianę danych o pojazdach sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej. Dzięki niemu polskie urzędy będą mogły automatycznie pobierać dane z zagranicznych ewidencji pojazdów. Podobnie, dane z polskiej Centralnej Ewidencji Pojazdów będą dostępne dla urzędów w innych państwach członkowskich UE.
Większość zmian zacznie obowiązywać po 6 miesiącach od ogłoszenia ustawy. Część zapisów – dotyczących m.in. wyjątków od obowiązku składania wniosku o rejestrację – zacznie obowiązywać już po 14 dniach. Natomiast wprowadzenie elektronicznego wniosku o rejestrację i usługi AVI zaplanowano na 18 stycznia 2027 roku – termin ten pozwoli na dostosowanie systemów informatycznych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz