Jak zaznaczyła w komunikacie podsumowującym szósty dzień polskiej misji IGNIS na ISS, Uznański-Wiśniewski połączył się na żywo po raz pierwszy w historii, rozmawiając z widzami zgromadzonymi w Centrum Nauki i Techniki EC-1 w jego rodzimej Łodzi. Podczas łączenia polski astronauta zrealizował 3 eksperymenty zgłoszone przez młodzież w ramach jednego z konkursów POLSA jesienią 2024 r.
Podczas szóstego dnia misji Ax-4 ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodowej Stracji Kosmicznej, polski astronauta dwukrotnie łączył się z Polską - z widzami w Łodzi oraz z premierem Donaldem Tuskiem. Jak podała Polska Agencja Kosmiczna, załoga kontynuowała prace nad trzema polskimi eksperymentami.
Po raz drugi tego dnia połączył się z Warszawą, odbywając rozmowę z premierem Donaldem Tuskiem, wicepremierem, ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, ministrem rozwoju i technologii Krzysztofem Paszykiem oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, dr Martą Wachowicz.
Ponadto na ISS załoga misji Axiom 4 wykonywała kolejne sesje eksperymentów badających zdrowie psychiczne astronautów (AstroMentalHealth), sprawdzających działanie urządzenia pozwalającego na sterowanie komputerem za pomocą mózgu (Photongrav) oraz urządzenia monitorującego poziom hałasu i akustykę ISS. POLSA podałą, że po sześciu dniach w kosmosie misja IGNIS została wykonana w 48,6 procentach.
Jak podała firma Axiom Space, astronauci należący do misji wykonywali też szereg innych eksperymentów, m.in. badających wpływ przebywania w kosmosie na zdrowie kości, sprawdzających jak w warunki w kosmosie znoszą niesporczaki, czy analizujących utratę mięśni wśród astronautów.
Czwartek, siódmy dzień na ISS, będzie dniem odpoczynku i regeneracji dla astronautów. (PAP)
osk/ sp/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz