Ogólnopolskie badanie opinii publicznej zostało przeprowadzone w maju 2025 r. przez firmę Quantify na zlecenie Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB) na reprezentatywnej próbie 1600 dorosłych Polaków (w wieku 18 lat i więcej). Próba została podzielona na trzy grupy: ogólnopolską (1000 osób), mieszkańców województwa podlaskiego (300 osób) oraz mieszkańców gmin położonych bezpośrednio na terenie Puszczy Białowieskiej (300 osób).
Celem badania było poznanie społecznych postaw wobec ochrony Puszczy oraz określenie poziomu wiedzy mieszkańców różnych regionów kraju na temat tego unikatowego obszaru.
Wyniki badania pokazały, że od 96 do 100 proc. respondentów - w zależności od miejsca zamieszkania - słyszało o Puszczy Białowieskiej. Co istotne, znaczna większość ankietowanych - od 78 do 84 proc. - którzy słyszeli o puszczy, jest świadoma, że obszar ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na pytanie, czy Puszcza Białowieska jest obecnie chroniona w wystarczającym stopniu, około połowa respondentów - tj. 41 proc. mieszkańców woj. podlaskiego, 50 proc. z grupy ogólnopolskiej i 63 z proc mieszkańców terenu puszczy - odpowiedziało, że stopień ochrony jest wystarczający.
Jednocześnie większość badanych - 84 proc. mieszkańców woj. podlaskiego, 89 proc. mieszkańców gmin z terenu puszczy i 92 proc. grupy ogólnopolskiej - uważa, że cały obszar Puszczy Białowieskiej powinien być chroniony w stopniu zapewniającym pierwszeństwo naturalnych procesów, a ingerencja człowieka powinna następować tylko w tych miejscach, gdzie jest to niezbędne dla zachowania różnorodności biologicznej (np. koszenie łąk).
Badanie ujawniło również, że większość ankietowanych nie popiera pozyskiwania w puszczy drewna - takie stanowisko wyraziło 70 proc. mieszkańców woj. podlaskiego, 77 proc. mieszkańców obszaru puszczy i 79 proc. grupy ogólnopolskiej. Podobne wyniki uzyskano w odpowiedzi na pytanie, czy w Puszczy Białowieskiej powinno się prowadzić łowiectwo - przeciwne temu jest 71 proc. mieszkańców obszaru puszczy, 76 proc. woj. podlaskiego i 77 proc. z grupy ogólnopolskiej.
"W czasach kryzysu klimatycznego i postępującej utraty różnorodności biologicznej głos społeczeństwa w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej nie może zostać zignorowany. To już nie tylko kwestia nauki czy polityki - to pytanie o nasze wspólne wartości. Odpowiedzialność za puszczę jest wspólna i wynika z troski o przyszłe pokolenia" - skomentowała wyniki badania zastępca dyrektora ds. zmian klimatu i współpracy międzynarodowej w IOŚ-PIB Ilona Jędrasik, cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP. Jak oceniła, wyniki badania pokazują, że ta troska jest w Polakach bardzo silna - niezależnie od tego, czy mieszkają w Warszawie, Białymstoku, czy w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy.
Zdaniem ekspertów z IOŚ-PIB wyniki te stanowią istotny społeczny głos w debacie o przyszłości jednego z ostatnich w Europie nizinnych lasów o charakterze pierwotnym. (PAP)
jjj/ zan/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz