Zamknij

Sztab generalny WP zaprezentował fragment Tarczy Wschód na polsko-rosyjskiej granicy

15:53, 23.05.2025 Aktualizacja: 21:37, 23.05.2025
Skomentuj PAP PAP

We piątek pokazano dziennikarzom zaporę inżynieryjną budowaną w miejscowości Rutka w gminie Barciany w powiecie kętrzyńskim. Zapora jest realizowana w ramach Narodowego Programu Odstraszania i Obrony Tarcza Wschód.

Projekt Tarcza Wschód jest programem wieloaspektowym, obejmującym systemy rozpoznania, ostrzegania, obrony, mobilności i kontrmobilności - powiedział zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen broni Stanisław Czosnek, prezentując na polsko-rosyjskiej granicy fragment zapory inżynieryjnej.

Zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Stanisław Czosnek podkreślił, że Polska jako szanujący się kraj ma swoje plany przygotowań obronnych. "Środowisko bezpieczeństwa w naszym rejonie znacznie się pogorszyło. Jesteśmy w stanie wojny hybrydowej i wyprzedzamy sytuację. Rozpoczęliśmy działania obronne znacznie wcześniej (...). W miejscowości Rutka trwa rozbudowa Tarczy Wschód wzdłuż granicy z Rosją ale to samo robimy wzdłuż granicy z Białorusią i w rejonie Ukrainy"- dodał.

Jak mówił, zapora inżynieryjna jest najlepiej widoczna, ale - jak podkreślił - program Tarcza Wschód jest wieloaspektowy. "Obejmuje system rozpoznania, ostrzegania, systemy obrony przeciwchemicznej, systemy logistyczne, ochrony wojsk, mobilności i kontrmobilności czy wreszcie przygotowania dostosowania infrastruktury medycznej do potrzeb sił zbrojnych w tym rejonie" - podkreślił.

Jak dodał, wojsko współpracuje ze wszystkimi instytucjami rządowymi i samorządowymi, ale także z resortami rolnictwa, infrastruktury czy cyfryzacji.

Mówił, że wojsko planując inwestycję nie wywłaszcza mieszkańców z ich nieruchomości. "Wiele obaw budziły sprawy pozyskiwania terenów. Od roku już tu pracujemy. Nie ma wywłaszczeń. Wojsko korzysta z gruntów Skarbu Państwa, z instalacji wojskowych, czy własności samorządów lokalnych. Nie ma przypadków, że własność prywatna będzie naruszona" - zapewnił gen. Czosnek.

Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej gen. dyw. Marek Wawrzyniak powiedział, że zaporę w Rutce budują żołnierze 16 Orzyskiego Pułku Saperów z 16 Dywizji Zmechanizowanej.

"Mamy świadomość, że każda zapora jest tylko przeszkodą, jeśli jest niechroniona, dlatego tu budowane są stanowiska ogniowe, miejsca ukryć dla żołnierzy i stanowisko ogniowe dla sprzętu. W opracowywaniu planów korzystamy z doświadczeń z Ukrainy ale także z innych operacji. Jesteśmy w miejscu, które jest dobrym przykładem jak zapora inżynieryjna powinna być umiejscowiona w terenie. Z jednej strony jest las, a po drugiej bagna, które stanowią element kontrmobilności" - dodał.

Podkreślił, że przy planowaniu Tarczy Wschód i przygotowaniach do jej budowy, wojsko pozyskało nieruchomości w 30 miejscowościach i tam są już prowadzone prace. "Przeprowadzono rekonesans w ponad 70 miejscowościach i nieruchomościach. W kolejnych etapach realizujemy rozpoznanie w blisko 100 miejscach, w których będą składowane materiały do rozbudowy inwestycji w głębi kraju" - podkreślił.

Tarcza Wschód to przygotowany w MON i Sztabie Generalnym WP program zakładający budowę różnego typu umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią - łącznie na odcinku ok. 800 km. W planach jest budowa także odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych.

Pierwszy odcinek Tarczy Wschód na granicy z Rosją (obwód królewiecki) powstał pod koniec listopada w okolicach wsi Dąbrówka w gminie Budry. Teren w tym miejscu - tzw. dolina Węgorapy - jest płaski i rozległy; łąki są poprzecinane mokradłami.

Podczas prezentacji pierwszego odcinka Tarczy Wschód na granicy z Rosją premier Donald Tusk zapewniał, że w związku z tą inwestycją nie będzie potrzeby wywłaszczania rolników.

Co do zasady Tarcza Wchód ma być realizowana na terenach i obiektach należących do Skarbu Państwa (z zasobów m.in. Agencji Mienia Wojskowego, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, czy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa). W drugiej zaś na terenach i obiektach stanowiących własność samorządu terytorialnego. Dopiero w trzeciej kolejności na terenach i obiektach stanowiących własność innych podmiotów.

Granica między Polską o Rosją liczy 210 km długości i w całości jej lądowy odcinek przebiega przez woj. warmińsko-mazurskie. (PAP)

ali/ jwo/ mrr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%