Zamknij

Konin: pierwsze w Polsce Centrum Nauczania Zdalnego rozpoczęło działalność

16:36, 20.11.2024 PAP Aktualizacja: 22:11, 20.11.2024
Skomentuj PAP PAP

Centrum zlokalizowane jest w należącym do miasta hotelu "Konin". Zatrudnia piętnastu nauczycieli języków obcych i przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Pedagodzy CNZ mogą prowadzić lekcje online w zastępstwie długotrwale nieobecnych nauczycieli lub w przypadku problemu z obsadzeniem etatu w danej placówce.

Pierwsze w Polsce Centrum Nauczania Zdalnego rozpoczęło w środę w Koninie (woj. wielkopolskie) działalność. Wspomoże szkoły borykające się z problemami kadrowymi.

"To jedyne takie miejsce w Polsce, jest pierwsze, jesteśmy pionierami. Otwieramy umysły bardzo wielu osób. Rok temu, gdy centrum było w planach, wiele osób miało ogromne wątpliwości. Jest to drogowskaz dla pozostałych województw, samorządów, organów prowadzących, co można zrobić w kryzysie kadrowym" - powiedziała PAP wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu Ksenia Herbst-Buchwald.

Po zgłoszeniu zapotrzebowania przez szkołę współpracującą z centrum nauczyciel CNZ zdalnie realizuje lekcję, a uczniami w szkole opiekuje się dostępny na miejscu pedagog danej placówki. Zajęcia przeprowadzane mogą być w klasach siódmych i ósmych klas podstawowych oraz w szkołach średnich. Praca nauczyciela jest oceniana przez komisję ewaluacyjną.

Współpracę z centrum rozpoczęło już 13 szkół podstawowych i średnich z Wielkopolski, m.in. z Wągrowca, Zbąszynia, Rogalinka, czy Poznania. Docelowo CNZ będzie współpracować z 30 placówkami; rekrutacja wciąż jest prowadzona.

Każda ze szkół uczestniczących w projekcie wyposażona została w nowoczesną pracownię do zajęć zdalnych. Dla potrzeb uczniów przygotowane zostały interaktywne stanowiska z tabletami graficznymi, mikrofonami, kamerami i monitorami; każde stanowisko podłączone jest do sieci światłowodowej. Nowoczesny sprzęt, w tym miksery dźwięku i obrazu oraz telepromptery, jest również do dyspozycji nauczycieli pracujących w samym CNZ.

"Ten komfort pracy powoduje, że skupiamy się na merytorycznej warstwie zajęć, a nie na tym, czy coś nam dobrze działa. (…) Stawiamy przede wszystkim na interaktywność, współdziałanie z uczniami, a nie typowo wykładowe lekcje. Mamy opracowany standard lekcji online dla CNZ, nad którym pracowali metodycy, specjaliści IT, szkoleniowcy, ewaluatorzy, cały zespół sterujący" - powiedziała dyrektor centrum Agnieszka Włodarczak.

Jak przekazała dyrektor departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Dorota Kinal, idea stworzenia centrum była odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez same szkoły.

"Jest to doskonały pomysł na to, by dzieciaki były zaopiekowane, by rodzice mieli świadomość, że jakość edukacji jest wysoka w szkołach. Poza tym centrum stwarza doskonałe warunki do tego, by za pomocą lekcji zdalnych dzieci zachowały bezpieczne środowisko nauczania, nie przerywają budowania relacji, są cały czas ze swoimi rówieśnikami, a po drugiej stronie mają świetnego nauczyciela" - oceniła Kinal.

CNZ jest częścią projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030 realizowanego przez samorząd województwa wielkopolskiego i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Za działanie centrum odpowiada fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, prowadząca kilkadziesiąt przedszkoli i szkół w całej Polsce. Koszt projektu to ponad 27,6 mln zł, z czego ok. 22 mln zł stanowi dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027. Pozostała kwota pochodzi z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego. (PAP)

bsk/ agz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%