Zamknij

To będzie przełom w leczeniu COVID-19? Mamy lek?

12:59, 03.10.2021 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl
REKLAMA

To może być przełom w leczeniu COVID-19. Amerykański koncern farmaceutyczny opracował lek w formie tabletki przeciw koronawirusowi. Czy zostanie dopuszczony do użytku?

Chodzi o molnupiravir, który został opracowany przez koncern farmaceutyczny Merck & Co.

To eksperymentalny lek, ale wyniki badań wskazują, że jego podanie aż w 50 procentach zmniejsza prawdopodobieństwo trafienia do szpitala a nawet zgonu. Eksperci są w tej sprawie zgodni - to, ich zdaniem, może być przełom w leczeniu koronawirusa. 

- Rezultaty badań klinicznych przewyższyły moje oczekiwania. Gdy widzisz 50 proc. spadek liczby hospitalizacji lub zgonów, oznacza to, że lek ma znaczny potencjał kliniczny - mówi dr Dean Li, zastępca pionu badawczego Merc & Co. cytowany przez portal Wirtualna Polska.

Jak działa tabletka? 

Specjaliści z Merck & Co. tłumaczą, że preparat "wchodzi w reakcję z enzymem koronawirusa, który odpowiada za kopiowanie jego kodu genetycznego i reprodukcję".

Merck & Co. chce wystąpić o dopuszczenie do użytku leku na rynku amerykańskim. W przypadku otrzymania pozytywnej decyzji będzie to pierwszy lek na świecie przeciwko COVID-19.

Rozmowy z Agencją Żywności i Leków (FDA) mają się rozpocząć w najbliższych dniach. Koncern poinformował, że w przypadku, kiedy lek zostanie dopuszczony do obrotu do końca roku może wyprodukować 10 mln dawek preparatu. 

Cena tabletki nie jest znana. 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%