Zamknij
REKLAMA

Wielkopolskie: śnięte ryby w rzece Ner; decyzje o ew. cofnięciu rekomendacji po uzyskaniu oficjalnych wyników badań

21.21, 17.08.2022 PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Ner to rzeka przepływająca przez województwa łódzkie i wielkopolskie, stanowiąca dopływ Warty.

Dopiero po uzyskaniu oficjalnych wyników badań próbek pobranych przez nasz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, wojewoda wielkopolski będzie podejmował decyzje o ew. cofnięciu wydanych w sobotę rekomendacji ws. rzeki Ner - powiedział PAP w środę rzecznik wojewody wielkopolskiego.

W sobotę - po informacjach o znalezieniu na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego (woj. łódzkie) znacznej liczby śniętych ryb w rzece - zarówno w województwie łódzkim, jak i wielkopolskim odbyły się posiedzenia Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego.

Po posiedzeniu sztabu zorganizowanego przez wojewodę wielkopolskiego przekazano rekomendacje, by nie kąpać się w rzece Ner oraz nie poić w niej zwierząt, a także wstrzymać się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej.

W środę Urząd Wojewódzki w Łodzi poinformował, że "analizy próbek wykonane przez inspekcję ochrony środowiska, inspekcję weterynaryjną oraz inspekcję sanitarną nie wskazują na obecność w wodzie, jak i w rybach podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych".

"Na podstawie stanu faktycznego i wyników badań należy wskazać, że przyczyną śnięcia ryb nie były zanieczyszczenia chemiczne rzeki. W związku z tym zachodzi największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy. Wyniki badań stanowią podstawę do cofnięcia w środę 17 sierpnia 2022 roku rekomendacji niekorzystania z rzeki Ner" - przekazano w komunikacie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

W środę rzecznik wojewody wielkopolskiego Mateusz Daszkiewicz podkreślił w rozmowie z PAP, że "wojewoda zapoznał się z wynikami badań z województwa łódzkiego".

"Jest to, można powiedzieć, powód do tego, by czuć się trochę +spokojniejszym+ i trochę uspokoić lokalną społeczność. Natomiast te rekomendacje, które wojewoda wydał w sobotę pozostają - do momentu, w którym wojewoda wielkopolski otrzyma potwierdzone wyniki badań próbek pobranych przez nasz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska" - powiedział PAP Daszkiewicz.

Dodał, że sytuacja na rzece Ner, na odcinku na terenie województwa wielkopolskiego, jest wciąż monitorowana. Na rzece nadal także pozostaje zapora przy ujściu rzeki Ner do Warty.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mark/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%