Szlak Orlich Gniazd to rowerowy klasyk, który powinien odwiedzić każdy kto lubi turystykę rowerową! Wspaniałe panoramy z malowniczymi skalnymi wzgórzami i mieniącą się przyrodą, a między nimi odznaczające się średniowieczne zamki. To jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych. Biegnie z Częstochowy do Krakowa.
Ukształtowanie terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej niejednokrotnie wymaga mocniejszej pracy na podjazdach, więc trasa nie jest łatwa. Ze względu na liczne odcinki leśne najlepiej sprawdzi się rower górski, crossowy lub trekkingowy.
Łączna długość całego Szlaku Orlich Gniazd to 184 km, więc wprawiony rowerzysta będzie potrzebował na przejechanie minimum 2 dni. Jednak dzięki Kolejom Śląskim, można zaplanować krótsze odcinki. Bardzo ciekawą propozycją na jednodniowy wypad jest fragment z Częstochowy do Myszkowa. W obu tych miastach zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich linii S1 (Gliwice – Katowice – Częstochowa) i S41 (Tychy – Katowice – Częstochowa).
Propozycja wycieczki z Częstochowy do Myszkowa liczy 56 km z czego 49km (do Żarek) jedzie się zgodnie z czerwonym oznakowaniem rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. Ostatnie kilka kilometrów z Żarek do Myszkowa prowadzi w większości po drodze rowerowej.
Szlak Orlich Gniazd jest bardzo atrakcyjny turystycznie i przyrodniczo. Oczywiście wyznacznikiem szlaku są średniowieczne warownie. Trasa wycieczki przebiega przez Olsztyn, gdzie znajduje się jeden z najwspanialszych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Kolejne ciekawe miejsca znajdują się w Złotym Potoku. Zobaczyć tam można pałac Raczyńskich, zwiedzić Muzeum Krasińskiego oraz odpocząć i zjeść pysznego pstrąga nad jednym ze stawów w Dolinie Wiercicy (warto się tu wybrać do dawnej pstrągarni Raczyńskich). W Żarkach szlak prowadzi obok Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, a także zabytkowych stodół i znajdującego się na Szlaku Zabytków Techniki Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie. Warto tam wstąpić, aby dowiedzieć się o historii pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa.
urozmaicona i ciekawa. Jedzie się dobrymi szerokimi duktami leśnymi za Częstochową, wąskimi ścieżkami leśnymi za Złotym Potokiem, a także fantastyczną asfaltową drogą rowerową z Ostrężnika do Żarek. Nie da się nudzić, bo co trochę przejeżdża się obok ciekawych miejsc. Oprócz wcześniej wymienionych warto wspomnieć również o pięknych widokach z Gór Towarnych, Pustyni Siedleckiej, Strażnicy w Przewodziszowicach czy ruinach Zamku Ostrężnik.
Bardziej wprawieni rowerzyści mogą trasę przedłużyć aż do Zawiercia i dopiero tam wsiąść w pociąg. Dzięki temu odwiedzi się zamki w Mirowie, Bobolicach i Morsku, przejedzie przez jeden z najlepszych odcinków rowerowych w śląskim – Mirowski Gościniec (Żarki – Mirów) oraz zobaczy się niezwykłą skałę o nazwie Okiennik. Trasa wydłuży się do ok. 85 km.
CAŁKOWITY DYSTANS [KM] 56.04
CAŁKOWITY DYSTANS PODJAZDÓW [KM] 21.88
CAŁKOWITY DYSTANS ZJAZDÓW [KM] 24.90
CAŁKOWITY DYSTANS PO PŁASKIM TERENIE [KM] 9.26
SUMA PODJAZDÓW 80.00
SUMA ZJAZDÓW 77.00
MINIMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 240.00
ŚREDNIA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 314.00
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 404.00
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz