Dlatego osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe powinny szczególnie dbać o siebie w gorące dni - odpowiednio się nawadniać, regularnie mierzyć ciśnienie i schładzać organizm.
Upał stanowi szczególne zagrożenie dla osób z chorobami układu krążenia. Obciąża serce i naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu - przypomniał kardiolog dr Maciej Pruski jr.
Kardiolog dr Maciej Pruski jr z American Heart of Poland (grupa prowadząca sieć placówek w całej Polsce) przypomniał w informacji prasowej przesłanej PAP, że wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co pomaga organizmowi oddać nadmiar ciepła, ale wiąże się ze spadkiem ciśnienia tętniczego i może wywołać zawroty głowy, osłabienie, a nawet omdlenia. "Aby utrzymać odpowiednie ciśnienie, serce musi pracować szybciej i intensywniej - co u osób z niewydolnością serca lub chorobą wieńcową może prowadzić do zaostrzenia objawów" - wyjaśnił specjalista.
Dodatkowo, podczas upałów organizm intensywnie się poci, tracąc wodę i cenne elektrolity (m.in. sód, potas, magnez). Ich niedobór może zaburzyć rytm serca i prowadzić do niebezpiecznych arytmii. Odwodnienie sprzyja także zagęszczeniu krwi, co zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów, a w konsekwencji - zawału serca lub udaru mózgu, zwrócił uwagę dr Pruski jr.
Dlatego - według niego - konieczne jest regularne nawadnianie się poprzez picie wody cały dzień, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. "U pacjentów kardiologicznych nawet niewielkie odwodnienie lub zaburzenie poziomu elektrolitów może prowadzić do poważnych konsekwencji" - powiedział ekspert.
Warto też unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godziną 11:00 a 17:00, gdy temperatura i promieniowanie UV są najwyższe. Zalecana jest lekka, chłodząca dieta oparta na warzywach, owocach i mniejszych porcjach posiłków. W miarę możliwości trzeba unikać wysiłku fizycznego w pełnym słońcu, zapewnić sobie czas na odpoczynek i regularnie kontrolować ciśnienie oraz tętno, szczególnie jeśli przyjmujemy leki wpływające na układ sercowo-naczyniowy, wymienił dr Pruski jr. Bardzo istotne jest również, aby nie zmieniać samodzielnie dawkowania przyjmowanych leków - wszelkie decyzje w tym zakresie należy konsultować z lekarzem prowadzącym.
W czasie wysokich temperatur wzrasta też ryzyko wystąpienia zakrzepicy, szczególnie u osób z żylakami kończyn dolnych. "Pacjenci z tą dolegliwością powinni unikać długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, często spacerować, odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca, nie eksponować nóg na bezpośrednie słońce oraz unikać uciskających ubrań" - zaznaczył kardiolog.
W jego ocenie na upały szczególnie powinny uważać osoby starsze, zwłaszcza powyżej 65. roku życia, chorzy z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, niewydolnością serca, osoby po zawale serca lub udarze mózgu, pacjenci z zaburzeniami rytmu serca, z wadami zastawkowymi, chorzy na cukrzycę i przewlekłą chorobę nerek, a także osoby przyjmujące leki moczopędne, beta-blokery, inhibitory ACE lub inne preparaty obniżające ciśnienie.
Specjalista podkreślił, że podczas wysokich temperatur należy uważnie obserwować swój organizm i reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Do sygnałów ostrzegawczych, które wymagają szybkiej reakcji dr Pruski jr zaliczył: nagłe osłabienie, zawroty głowy, omdlenia, a także duszności, nawet w spoczynku. Szczególną uwagę warto zwrócić na ból lub ucisk w klatce piersiowej, przyspieszone czy nierówne bicie serca oraz pojawiające się obrzęki nóg, zwłaszcza wieczorem. Alarmujące mogą być również nadmierne zmęczenie, dezorientacja czy ciemny kolor moczu, świadczący o odwodnieniu. "W przypadku wystąpienia takich symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pomoc" - zaznaczył ekspert.
Jak dodał, warto także pamiętać, że podróże do egzotycznych krajów, zmiana strefy klimatycznej, nadmierne spożycie alkoholu mogą dodatkowo obciążać układ sercowo-naczyniowy i zwiększać ryzyko groźnych powikłań.(PAP)
jjj/ agt/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz