Zamknij

Czego oczy nie widzą... Okulary, okulary progresywne, soczewki - co wybrać?

18:29, 06.08.2021 Aktualizacja: 20:21, 06.08.2021
Skomentuj

Okulary progresywne: czy warto je kupić?

Bardzo często pierwsze kłopoty ze wzrokiem pojawiają się u osób, które skończyły 40 lat. Po czterdziestych urodzinach bardzo często pojawia się tak zwana presbiopia. Schorzenie to nazywane jest też starczowzrocznością. Ta wada wzroku objawia się tym, że litery są rozmazane, a więc jest nam coraz trudniej czytać. Jednak z daleka widzimy bardzo dobrze. Presbiopia to efekt starzenia się organizmu. Wady nie da się wyleczyć, jednak można widzieć lepiej.

Jakie okulary wybrać?

Do skorygowania presbiopii używa się okularów z soczewkami skupiającymi. Okulary z takimi szkłami potocznie nazywamy plusami. Osoby, które są krótkowidzami, potrzebują aż dwóch par okularów: do czytania (to tak zwane okulary do bliży) oraz okularów minusowych do patrzenia w dal. Okulary zmienia się w zależności od potrzeb. Korzystanie z jednoogniskowych okularów jest jednak mało wygodne. Stąd też wiele osób wybiera bardziej komfortowe w użytkowaniu okulary dwuogniskowe. W górnej części tych szkieł umieszczona jest soczewka „minusowa” o odpowiedniej mocy. W dolnej części znajduje się przeznaczona do czytania soczewka „plusowa”. Jeszcze bardziej komfortowe są okulary trójogniskowe czyli tak zwane okulary progresywne. Wyróżniają się one trzema sferami: jedną do bliży, jedną do dali oraz sferą pośrednią. Przejście między „dalą” a „bliżą” odbywa się w okularach progresywnych w sposób płynny. W okularach tych można zarówno ostro widzieć z daleka, jak i z bliska bez konieczności zmieniania okularów. Jest to bardzo komfortowe: jedna para okularów służy podczas chodzenia, pracy przy komputerze, do czytania. Na początku użytkownicy okularów progresywnych mogą mieć zawroty głowy, mogą też potykać się. Trzeba się bowiem przyzwyczaić do przechodzenia okiem ze szkieł skupiających na rozpraszające i na odwrót.

Zamiast okularów

Osoby, które nie chcą używać okularów mogą wybrać soczewki. Do wyboru mają także soczewki progresywne, które są złożone z dwóch pierścieni ułożonych koncentrycznie. W soczewkach tych użytkownicy patrząc przez część zewnętrzną będą widzieć ostro przedmioty, które znajdują się daleko. Patrząc przez część środkową będą widzieć wyraźnie te przedmioty, które znajdują się blisko oraz w pośredniej odległości. Soczewki kontaktowe progresywne są wygodne, ale trzeba się do nich przyzwyczaić tak samo, jak do progresywnych okularów.

Ile to kosztuje?

Soczewki progresywne kosztują od 250 do ponad 2 tysięcy złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt oprawek. Soczewki kontaktowe progresywne kosztują os 90 do 240 zł. W zależności od producenta opakowanie soczewek wystarcza na dwa tygodnie lub na 30 dni. Szkła progresywne pojawiły się na rynku po raz pierwszy ponad 50 lat temu. Były wówczas prawdziwą rewolucją. Dzisiaj na korzystanie z progresywnych okularów lub soczewek kontaktowych decyduje się coraz więcej osób, mimo że koszt zakupu (zwłaszcza okularów) nie jest niski. Jest to jednak wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla osób, które są krótkowidzami i potrzebują dwóch par okularów: do czytania oraz do chodzenia.

Autor: Maria Ratajczak

(M.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%