Zamknij

Bóbr z Morskiego Oka przetrwał kolejną zimę

09:26, 01.03.2024 PAP Aktualizacja: 12:54, 01.03.2024
Skomentuj PAP PAP

"Z końcem lutego uaktywnił się bóbr, który zimował w Morskim Oku. Zwierzę wyszło spod lodu. Swoje żeremie, choć nietypowe, zbudował pod skałami przy brzegu Morskiego Oka w okolicy Dwoistej Siklawy. Na śniegu są ślady jego obecności, zostawia też odcięte gałęzie. Jego tropy są też przy tak zwanym Półwyspie Miłości" - relacjonował leśniczy.

Bóbr, który zadomowił się nad Morskim Okiem w Tatrach, przetrwał kolejną zimę. Z końcem lutego wyszedł z żeremia w okolicy Dwoistej Siklawy, a ślady jego aktywności są wyraźnie widoczne na śniegu - przekazał leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Grzegorz Bryniarski.

Ponieważ bobry są aktywne głównie nocą, na razie nie wiadomo, czy w Morskim Oku zadomowił się tylko jeden osobnik czy cała bobrza rodzina. Poza charakterystycznymi tropami i ściętymi gałęziami, naocznie jeden osobnik był widziany tylko raz przez pracowników schroniska nad Morskim Okiem. Wysokie partie Tatr były do 2021 r. zupełnie obcym środowiskiem dla bobrów. Tego roku jednak w Morskim Oku pojawił się bóbr-pionier wzbudzając przyrodniczą sensację.

Początkowo przyrodnicy przypuszczali, że zwierzę nie przetrwa zimy. Gryzoń jednak przetrwał do wiosny 2022 r. W maju tego roku leśniczy poinformował, że bóbr zginął spadając ze Szpiglasowej Przełęczy z wysokości 2110 m n.p.m. Jesienią jednak przyrodnik znowu zaobserwował aktywność kolejnego bobra nad Morskim Okiem.

Przyrodnicy z TPN uważają, że bobry najprawdopodobniej przywędrowały do Morskiego Oka wzdłuż Rybiego Potoku. Najpierw, bo już w 2015 roku po raz pierwszy zaobserwowano żeremie bobrów w okolicach Łysej Polany, gdzie zaczyna się popularny szlak do Morskiego Oka. Później ślady ich obecności obserwowano między innymi w Dolinie Roztoki.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mark/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%